Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Land Cruiser 6x6: Český unikát na ťažký terén

Modifikované japonské vozidlo meria vyše šesť metrov a ponúka tri rôzne motory. Má však problém s homologizáciou na bežnú prevádzku.
6 10.04.2019 / Marek Pokrývka

Mercedes-Benz G63 AMG 6x6 bol limitovaným špeciálom s astronomickou cenou, ktorý vznikol v počte približne sto kusov. Z tohto hľadiska teda šlo o pomerne bezvýznamný model. Napriek tomu mal na automobilový priemysel zásadný vplyv, keďže výrazne spopularizoval trojnápravové off-roady. Z pôvodne rýdzo terénneho riešenia sa zrazu stal imidžový prvok.

Toto výnimočné terénne náradie pochádza z českej dielne 6 fotografií v galérii Toto výnimočné terénne náradie pochádza z českej dielne Zdroj: Autosalon Dajbych

Vozidlá disponujúce šiestimi poháňanými kolesami poznáme dlhé dekády, v ostatných rokoch sa však s nimi roztrhlo vrece. Počet takto upravených pick-upov či SUV počas krátkeho obdobia výrazne vzrástol spolu s počtom firiem ponúkajúcich dané prestavby. Patrí medzi nich aj český autosalón Dajbych zaoberajúci sa prioritne predajom a servisom modelov koncernu Jaguar Land Rover.

Angličania však netvoria celú agendu spoločnosti s pobočkami v Prahe a Plzni, popri jazdených autách pod ňu spadá aj off-road centrum ponúkajúce okrem ďalších služieb aj rôzne úpravy. Dôležitou súčasťou portfólia sú modely Toyota Land Cruiser. Špecialista sa nevenuje len súčasnej generácii, veľké skúsenosti má aj s ikonickým radom J70. A práve z neho urobil verziu 6x6. Nejde pritom o žiadneho „fešáčika“, ale čisto účelový nástroj na jazdu v ťažkých podmienkach.

Toyota sa aj vďaka extra kolesám nezľakne žiadnych prekážok 6 fotografií v galérii Toyota sa aj vďaka extra kolesám nezľakne žiadnych prekážok Zdroj: Autosalon Dajbych Výsledkom práce českých rúk je trojnápravový pick-up merajúci na dĺžku 6 080 milimetrov. Jeho šírka dosahuje 1 770 mm, strecha je položená 2 025 mm od povrchu. Môže za to čiastočne aj štedrá svetlá výška, ktorá prispieva k nájazdovým uhlom 40° vpredu a 35° vzadu či schopnosti brodiť sa vo vode hlbokej 750 mm. Česká firma vyzdvihuje aj nosnosť až 3 tony a možnosť ťahať 3,5-tonový príves.

Extrém: V Rusku je na predaj Lada Niva 6x6

Lada Niva, dnes už známa pod označením “4x4”, si v Rusku ešte stále užíva status ikony. Dokazuje to aj ďalšia úprava, ktorá stojí za zmienku. Upravený pick-up s pohonom 6x6 teraz hľadá nového...

Šesťmetrový off-road môžu poháňať dva motory. Základ ponuky tvorí 4,2-litrový naftový šesťvalec s atmosférickým plnením, ktorý vyvinie výkon 96 kW (130 k) a krútiaci moment 285 Nm. Nad ním stojí tento diesel v prepĺňanej verzii ponúkajúcej parametre 147 kW (200 k) a 320 Nm. Jedinou benzínovou alternatívou je štvorlitrový šesťvalcový agregát dopovaný kompresorom dosahujúci maximálne údaje 289 kW (393 k) a 494 Nm.

Pick-up možno vybaviť množstvom rôzneho príslušenstva 6 fotografií v galérii Pick-up možno vybaviť množstvom rôzneho príslušenstva Zdroj: Autosalon Dajbych

Land Cruiser má štandardne päťstupňovú manuálnu prevodovku, firma ale chystá aj automatický variant. Pohon všetkých šiestich kolies patrí k sériovému vybaveniu. Za trio uzatvárateľných diferenciálov si však treba priplatiť, rovnako ako za zadné kotúčové brzdy, vzduchové pruženie, navijak, vzduchový kompresor či navigačný systém. Na výber sú tri varianty karosérie. Dajbych ponúka dvojdverovú i štvordverovú kabínu, ale tiež samotné šasi.

Toyota vybavená tromi nápravami podľa autorov terénnymi vlastnosťami aj spoľahlivosťou prekoná model G63 AMG 6x6. Vozidlo stihlo od svojho vzniku v roku 2016 absolvovať rôzne náročné skúšky, pričom stále existuje v jedinom exemplári. Vidíme za tým dva hlavné dôvody. Český unikát na ťažký terén má problémy s homologizáciou pre prevádzku na bežných cestách a okrem toho nestojí málo. Základná cena stroja je zhruba 2,5-milióna korún bez dane (asi 97 500 eur).


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×