Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jednoduchý návod: Ako odhaliť poruchy vopred?

FOTO
Hoci všetci radi počúvame v aute rádio, mali by sme zvážiť aspoň hlasitosť. Každé vozidlo totiž často v predstihu upozorní vodiča na možný problém. Ako? Nepatričnými zvukmi.
30 09.04.2019 / Redakcia AUTO BILD

Jednou z pozitívnych vlastností moderných áut je určite nižšia hlučnosť v kabíne. Dobré odhlučnenie je základom zvukového komfortu pre vodiča a posádku. Je síce pravda, že v niektorých autách začínajú po čase drnčať plasty a obklady dverí, to však poľahky vyrieši kobercová páska.

30 fotografií v galérii Zdroj: Dreamstime

Oveľa horšie signály vysielajú nepatričné zvuky od motora či podvozku. To už môže indikovať vážnejšie problémy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdu do peňazí. Pritom práve zvuk je často prvým varovaním a pokiaľ ho vodič nebude ignorovať, môže navštíviť servis skôr, než porucha dominovým efektom zasiahne ďalšie časti.

Kovové klepanie v motore môže naznačovať celý rad problémov, ktoré sa môžu vypomstiť vo forme nákladnej opravy. Rovnako aj kvílenie bŕzd či drnčanie spojky alebo prevodovky. V podstate každá časť auta sa prejavuje inak, či už je to pohonné ústrojenstvo, podvozok, karoséria alebo samotný interiér. A neraz môže problém spôsobiť niečo tak „banálne“ ako nedostatok oleja.


» Ako sa prejavujú možné poruchy? Každý zvuk indikuje niečo iné «


Zachytenie podozrivých „pazvukov“ nemusí byť ťažké. Problém spočíva v tom, že zrejme všetci vodiči počúvajú rádio. Ak máte hlasitosť nastavenú príliš vysoko, pochopiteľne varovanie nezachytíte. Možno by ste mali zvážiť stíšenie rádia alebo ho aspoň z času na čas vypnúť úplne. Započúvajte sa teda do zvukov, ruchov a tónov vášho auta, či medzi nimi nezaregistrujete nejaké podozrivo falošné.

Rebríček: Ktoré autá majú spoľahlivé motory?

Ojazdené vozidlo vždy so sebou prináša riziko skrytých problémov. Jedným z najdrahších je však porucha motora. Ktorá značka predáva tie najspoľahlivejšie a ktorí výrobcovia naopak sklamali?

Focus Media

Video
Najnovšie články
Ziskovosť automobiliek klesá, trh čaká veľké upratovanie

Rozvoj elektromobility je nezastaviteľný, s čím súvisí aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc. Doba však ešte nie je tak ďaleko, aby sa dali nabíjačkou aj...

Hanba na sto rokov: Nabíjačkou fúkali kolesá

V pripravovanej novele zákona, ktorá v budúcnosti umožní obdobu "šrotovného" a dotáciu na nákup nízkoemisných vozidiel, došlo ku zmene. Tradičných hybridných...

Tradičné hybridné pohony štátnu dotáciu nedostanú

Nissan a Renault už dlhé roky spolupracujú v rámci spoločnej aliancie, no po zatknutí Carlosa Ghosna sa ich spory rozhoreli plnou silou. Automobilky sú teraz...

Nissan a Renault sú odhodlaní vyriešiť vzájomné spory

Stavebné práce na novej rýchlostnej ceste R7 napredujú dobrým tempom, na niektorých úsekoch sú výrazne popredu a začalo sa už s kladením prvej asfaltovej...

Na niektorých úsekoch R7 sú práce výrazne popredu

Na rodnom liste Fordu Mustang Shelby GT500 sa objavilo niekoľko ďalších zápisov. Hovoria o výkone 771 koní a limitovanej maximálke tesne pod 300 km/h.

Najsilnejší motor Fordu: Osemvalec má 771 koní

Nemecký tuner Triebwerk Motors plánuje postaviť jedenásť šialených Audi RS6 inšpirovaných závodmi DTM.

Extrémne Audi RS6: Šialená limitovaná edícia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×