Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tankovanie: V apríli pri ňom motoristi zaplačú

Marec bol na ropných trhoch rekordný a niesol sa v znamení nadšeného rastu cien. Toto nadšenie určite nezdieľajú motoristi, ktorí budú aj naďalej načierať do peňaženky čoraz hlbšie.
2 08.04.2019 / Soňa Zverková

Minulý mesiac bol pre ropu rekordný a zdá sa, že tento vývoj bude pokračovať aj v apríli. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni po predchádzajúcej zatváracej cene 68,39 dolára za barel (60,87 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, za rastom cien ropy stoja silné faktory. Tým prvým sú výpadky elektrickej energie vo Venezuele, v dôsledku ktorých v určitých dňoch spadla ťažba pod 600-tisíc barelov denne. V priemere sa tu v marci vyťažilo 890-tisíc barelov denne, kým ešte začiatkom roka sa pohybovala na úrovni 1,23 milióna barelov denne. Ťažba od januára klesala aj pre sankcie zo strany USA.

Ďalším faktorom sú predstihové indikátory, ktoré naznačujú oživenie ekonomiky Číny, ktorá je najväčším importérom ropy na svete. Zásoby ropy v USA síce prekvapili výrazným rastom o 7,2 milióna barelov, avšak zásoby benzínu klesli o 1,8 milióna barelov, destilátov o dva milióny barelov a kerozínu o 1,7 milióna barelov. A hoci americké rafinérie spracúvajú o 18-tisíc barelov denne viac, ťažba sa znížila o 114-tisíc. Do tretice rope pomohlo vyjadrenie ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, že Rusko v apríli zníži ťažbu ropy o 225-tisíc barelov po marcových škrtoch o 153-tisíc barelov.

Ostatné faktory vplývajúce na cenu ropy sa nemenia: Rast ceny podporujú aj nižšie úrokové sadzby v USA a Európe, čo podporuje nárast spotreby, a to sa prirodzene pretaví do rastu dopytu po rope. Cenu podporuje znižovanie ťažby v krajinách OPEC a americké sankcie voči Iránu. Určitou brzdou, ktorá bráni nekontrolovateľnému nadšeniu na ropných trhoch, je spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu, ktoré so sebou prináša riziko zníženia dopytu po rope. Výhľad ceny ropy na najbližšie dni však zatiaľ ostáva pozitívny, dodáva Lipovský.

Ceny palív: Motoristi, pripravte si peňaženky

Ropné krajiny sa tešia, ropné firmy tiež. Na opačnej strane barikády stoja motoristi, ktorí by sa mali pripraviť na zdražovanie.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 1. apríla stúpli. Benzín zdražel o 2,1 centu a diesel o 0,1 centu. Ako už naznačuje vývoj na svetových ropných trhoch, ani v Rotterdame nebola situácia iná, i keď rast cien je zatiaľ veľmi mierny. Tona benzínu zdražela len o 1,50 eura a dieselu o 18,50 eura. Lipovský na základe tohto vývoja v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva stabilizáciu ceny benzínu okolo súčasnej úrovne, kým diesel by mal ísť nahor približne o dva centy.

V priebehu dvoch týždňov sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Keďže minulý rok boli v tomto období veľkonočné prázdniny a Európska komisia nezverejnila ceny v EÚ, uvádzame porovnanie s predposledným marcovým týždňom. Kým v týždni do 26. marca sme tankovali benzín o 1,1 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je už o jeden cent drahší. Diesel je stále drahší a medziročný rozdiel sa kozmeticky zväčšil z 5,7 na 5,8 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×