Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Drsné rozhodnutie súdu: Doživotie “pretekárom”

Ak si niekto myslí, že mu patrí svet a mesto si pomýli s dejiskom nakrúcania ďalšieho dielu Rýchlo a zbesilo, musí počítať s dôsledkami. Nemecký súd urobil s dvomi samozvanými pretekármi krátky proces.
3 04.04.2019 / Soňa Zverková

Nezodpovednosť niektorých vodičov je bezhraničná ako sám vesmír. Medzi nich možno jednoznačne a bez výčitiek svedomia zaradiť samozvaných pretekárov, ktorí si bez ohľadu na dôsledky musia mastiť ego v cestných pretekoch. Nenapadne im ísť sa vybúriť na pretekárske okruhy, ale musia sa predvádzať na cestách priamo v meste.

Ilustračná snímka 3 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Pexels.com

Presne to je prípad dvoch mladých mužov v Nemecku, o ktorom sme písali takmer na deň presne pred dvomi rokmi. Marvin N. (27) a Hamdi H. (30) sa v noci z 31. januára na 1. februára 2016 stretli v jednom z berlínskych barov, kde sa dohodli na nelegálnych pretekoch. Zhruba 40 minút po polnoci sa na bielu čiaru na semaforoch postavili Marvinov Mercedes AMG CLA 45 a Hamdiho Audi A6. Autá išli po meste rýchlosťou 118 km/h, pričom na trase minuli 11 semaforov, na väčšine svietila červená.

V kritickom momente tesne pred nehodou šliapli na plyn a jeden z nich v rýchlosti 160 až 170 km/h narazil do maličkého Jeepu, ktorý vychádzal z bočnej ulice na zelenú. Všetky tri vozidlá začali doslova lietať po okolí. A ako to už býva, dvaja pretekári prežili v podstate s minimálnymi zraneniami, kým 69-ročný vodič Jeepu náraz neprežil.

Sudca ich vtedy odsúdil na doživotie pre trestný čin vraždy v súbehu s trestným činom ťažkého ublíženia na zdraví a úmyselným ohrozením cestnej premávky. Od nehody mali obaja zadržané vodičské preukazy a sedia vo vyšetrovacej väzbe. Sudca aj policajti vtedy označili miesto nehody za „bojové pole“.

Verdikt súdu: Spôsobili nehodu, dostali doživotie

Nelegálne preteky v nemeckých mestách sú veľkým problémom. Berlínsky súd vyriekol revolučný ortieľ: dvoch mladých mužov, ktorí pri pretekaní usmrtili človeka, odsúdil za vraždu. Na doživotie.

Advokáti obžalovaných sa okamžite odvolali a vlani sa vecou zaoberal aj Spolkový súdny dvor, ten však vec vrátil na ďalšie prejednanie, nakoľko súd nepreukázal úmysel. Presne to je rozdiel medzi vraždou a zabitím. V prípade vraždy musí byť preukázaný úmysel niekoho pripraviť o život. Minulý týždeň sa konalo ďalšie pojednávanie na Berlínskom krajinskom súde, ktorý opäť potvrdil predchádzajúci rozsudok, jedinečný v nemeckej histórii.


» Ako sa nehoda stala? Presná schéma v galérii! «


„To, čo sa stalo, nemá s nedbanlivosťou nič spoločné,“ cituje predsedajúceho sudca nemecký portál Bild. „Obžalovaní sa z bezvýznamných dôvodov zahrávali so životmi iných ľudí.“ Podľa sudcu sú obaja pretekári bezohľadní egocentrici, ktorí svoje autá doslova zbožňovali. Štátna prokuratúra znova požadovala doživotie, kým advokáti navrhovali oveľa miernejší trest za nedbanlivosť a zabitie a v prípade Marvina N. aj za nedbanlivostné ublíženie na tele jeho vtedajšej spolujazdkyne. Keďže súd potvrdil doživotie, hneď na konci pojednávania požiadali o revíziu. To znamená, že prípadom sa opäť bude zaoberať Spolkový súdny dvor.


Video
Najnovšie články
Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu

Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny...

Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

KLEBETY TÝŽDŇA Citroën by mal v roku 2021 ukázať novú vlajkovú loď, Urus bude ešte silnejší a Mazda chystá radové šesťvalce.

Nový hybrid Ferrari a lacný elektromobil VW

Záujem obyvateľov EÚ o nové autá naďalej klesá, pravdepodobnými dôvodmi môže byť ekonomická neistota či obavy z dôsledkov brexitu. Predaj sa znížil nielen...

Európania aj v apríli nemali záujem o nové autá

Medzeru medzi dvomi doposiaľ ohlásenými motormi vypĺňa známy 2,9-litrový agregát naladený na maximálny výkon 440 konských síl.

Cayenne Coupé dostal silnejší šesťvalec

Americký prezident Donald Trump stále považuje zahraničné automobilky za škodnú a nevzdal sa nápadu zvýšiť clo. Ak by USA zvýšili clá na dovoz áut na 25...

Americké clá na autá by Nemecko vyšli miliardy

V našich testoch sa bežne zaoberáme tým, či sa oplatí investovať do extra výbavy s hodnotou okolo tisíc či dvetisíc eur. Niektorí ľudia premýšľajú v rádovo...

Neuveriteľný príplatok: Kufrík drahší než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×