Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Reálna spotreba SUV: Naozaj je taká vysoká?

Výrobcovia v snahe prilákať kupcov nasľubujú ohľadne spotreby všeličo, realita však býva odlišná. Ponúkame rebríček 25 najúspornejších SUV naprieč triedami.
73 03.04.2019 / Redakcia AUTO BILD

Často sa hovorí, že SUV a nízka spotreba k sebe veľmi nepatria. Možno to platilo, no v súčasnosti je realita úplne iná. Minimálne na papieri. Prospekty výrobcov sľubujú úsporné motory. Ako však dopadli moderné SUV v praktických testoch? Redakcia AUTO BILD má pri testoch svoju vlastný presne stanovený okruh, na ktorom meria reálnu spotrebu. A práve pri týchto testoch sa z mnohých modelov vykľuli skutoční pijani, no z iných zas naozaj úsporné autá.

Ilustračná snímka 73 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Naši nemeckí kolegovia siahli do svojej testovacej databanky, z ktorej vylovili 25 najúspornejších SUV od roka 2015. Najmenej z nádrže potiahli kompaktné SUV, predovšetkým vďaka ich rozumnej hmotnosti a skromnej čelnej ploche. Preto asi nebude prekvapením, že päť kompaktov sa dostalo na čelné miesta celkového rebríčka.

Ten dokázal, že aj SUV dokážu spotrebovať len čosi okolo piatich litrov. Prvá trojka – Suzuki Vitara, Suzuki SX4 S-Cross a Honda HR-V – si pripísala zhodnú spotrebu 5,2 litra na 100 km. Nezaostáva ani stredná trieda SUV, v ktorej zvíťazil Opel Grandland X s výkonom 130 k a spotrebou 5,5 litra dieselu. Aj v najvyššej triede niektoré ponúkajú rozumné čísla.


» Celkový rebríček najúspornejších SUV nájdete v našej galérii «
» Päť najúspornejších SUV strednej triedy «
» Päť najúspornejších veľkých SUV a terénnych modelov «


Bonusom je fakt, že víťazné modely síce šetria palivom, no nie výkonom. V priemere majú výkon 230 k a pod kapotou drieme šesťvalcový diesel. Úplne dopredu sa z tohto hľadiska dostali hneď tri ťažké SUV: Audi Q7, Volvo XC90 a BMW X5. Napriek hmotnosti a výkonu dosiahli reálnu spotrebu päť až sedem litrov, čo rozhodne nemožno označiť za bezhraničný smäd.


Video
Najnovšie články
Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×