Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tunel Višňové dostane nového zhotoviteľa

Tunel Višňové sa stal jablkom sváru, ktorý riešila aj medzinárodná komisia. Národná diaľničná spoločnosť očakáva, že ešte tento rok vypíše súťaž na nového zhotoviteľa.
02.04.2019 / TASR

Súťaž na nového zhotoviteľa úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala by mala byť vypísaná v druhom polroku 2019. Predpokladá sa, že práce na stavbe by sa tak mali odštartovať v roku 2020. Doterajší zhotoviteľ úseku Salini Impregilo – Dúha už zároveň 27. marca zložil bankovú záruku, čím dohoda o ukončení kontraktu nadobudla nasledujúci deň účinnosť.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) predpokladá vypísanie súťaže na druhý polrok 2019, pričom trvanie verejného obstarávania podľa investičného riaditeľa NDS Jiřího Hájeka môže trvať šesť a viac mesiacov. "Keby to všetko išlo úplne skvele, tak je to šesť mesiacov a povedzme, že osem po podpis zmluvy, a takú ambíciu, samozrejme, máme," skonštatoval.

Spory o tunel Višňové rieši medzinárodná komisia

Problémy s výstavbou úseku diaľnice D1, ktorého súčasťou je aj tunel Višňové, pokročili do ďalšieho štádia. Sporom sa bude zaoberať medzinárodná komisia.

Doterajší zhotoviteľ už zložil bankovú záruku v hodnote viac ako 40 miliónov eur. Ak subdodávatelia nebudú uspokojení zo strany zhotoviteľa, záruka má slúžiť na to, že banka na požiadanie NDS záväzok uhradí. "Budú vyplatení zhotoviteľom, nie Národnou diaľničnou spoločnosťou. My sme len trvali na tom, aby na tieto ich záväzky bola vystavená banková záruka," zdôraznil generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin. Výška neuhradených pohľadávok sa podľa neho má pohybovať v rozmedzí 36 – 37 miliónov eur. Títo subdodávatelia by mali peniaze dostať do decembra tohto roka.

Prioritou je podľa Hájeka vypratanie staveniska, na čo je v dohode definovaný termín 30 dní, na ktoré nadväzuje ďalších 25 dní na rokovania o sporných otázkach. "Teoreticky po 55 dňoch by malo dôjsť k opusteniu staveniska. Môže sa táto lehota predĺžiť o nejaké nevyhnutné veci, ale ten termín je veľmi prísny a je definovaný tak, aby sa všetky spory, pokiaľ možno, odohrali v tejto lehote," dodal Hájek s tým, že spory, ktoré nebude možné jednoznačne rozhodnúť, skončia na medzinárodnej komisii na riešenie sporov, ustanovenej v januári tohto roka.

V súčasnosti je na stavbe inventúra, ktorá sa má uskutočniť do dvoch mesiacov. Nový zhotoviteľ by mal vzísť z transparentnej súťaže. "Najjednoduchšia a najrýchlejšia vec po inventarizácii je súťažný dialóg," priblížil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) s tým, že nová cena bude určite vyššia aj vzhľadom na to, kedy sa pôvodné ceny tvorili. Súťažný dialóg je, ako opísal Ďurišin, komunikácia objednávateľa so zhotoviteľom. NDS poskytne budúcim účastníkom podklady, ktoré vzniknú z inventúry, a na základe toho sa bude komunikovať o ich návrhoch. Jedným z prioritných kritérií bude aj rýchlosť dostavby. NDS deklarovala, že stavba má byť dokončená v roku 2023.

Cieľom uzatvorenej dohody bolo podľa Ďurišina dosiahnuť vyplatenie všetkých subdodávateľov, čo najskôr získať nového zhotoviteľa a dodržať všetky štandardy a európske princípy, aby neboli ohrozené už vynaložené peniaze alebo tie, ktoré ešte len budú poskytnuté.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×