Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kabaň opäť prekvapuje: Práca pre inú značku

Jozef Kabaň v roku 2017 celkom nečakane odišiel z českej Škody. Svoj talent a kreativitu odvtedy uplatňoval v BMW, no tomu je prekvapivo koniec. Slovenský dizajnér zamieril na úplný strop automobilového sveta.
156 30.03.2019 / Filip Kadlečík

Vo februári 2017 automobilové Slovensko šokovala správa, že Jozef Kabaň odchádza z pozície šéfdizajnéra automobilky Škoda. Táto informácia prišla niekoľko mesiacov po uvedení omladenej Octavie, ktorá spočiatku motoristom príliš do oka nešla a špekulovalo sa, že odchod pána Kabaňa súvisel aj s týmto faceliftom. Domnienky sa však nikdy nepotvrdili.

Jozef Kabaň sa bude starať o dizajn výnimočných automobilov značky Rolls-Royce 156 fotografií v galérii Jozef Kabaň sa bude starať o dizajn výnimočných automobilov značky Rolls-Royce Zdroj: Filip Kadlečík

Posledné dva roky bol rodák z Oravy zodpovedný za vzhľad bežných modelov značky BMW. Elektromobily divízie “i” či športiaky s prívlastkom “M” majú svojich vlastných dizajnérov, aj oni taktiež pracujú pod dizajnovým guru BMW Group, Andrianom van Hoydoonkom. Teraz, 26 mesiacov po nečakanom “prestupe”, prichádza ďalšia prekvapivá zmena.

Slovenský dizajnér sa podľa najnovších informácií stáva šéfdizajnérom značky Rolls-Royce, ktorá patrí pod BMW Group. Príchodu Kabaňa do luxusnej automobily víta aj jej šéf, Torsten Müller-Ötvös, ktorý najnovšie personálne zmeny komentoval nasledovne: “Je dôkazom úspechu nášho biznisu a pozície svetového lídra medzi luxusnými značkami, že sme schopní pritiahnuť ten najlepší dizajnový talent sveta. Pre našu značku pôjde o vzrušujúcu éru a už teraz sa teším na to, ako Jozefa privítam v rodine Rolls-Royce”.


>>> VEĽKÁ GALÉRIA: Tieto autá bude Kabaň v budúcnosti meniť <<<


Jozefovi Kabaňovi by nová pozícia mohla sedieť, so superluxusnými vozidlami do kontaktu nepríde po prvýkrát, v minulosti už pracoval na návrhu exteriéru modelu Bugatti Veyron. Pozícia šéfdizajnéra značky Rolls-Royce je testamentom jeho schopností a renomé. Britské automobily sa menia len evolučne, no každý jeden zásah do dizajnu musí byť citlivý a premyslený.

Veľký rozhovor: Jozef Kabaň o plánoch v BMW

Rodák z Oravy nedávno po 25-tich rokoch prešiel z jedného koncernu do druhého. Aké plány má slovenský dizajnér Jozef Kabaň s automobilmi BMW a čo od neho môžeme čakať? Odpovedal nám v detailnom...

Vzhľad modelov ako Phantom či Cullinan, ktoré si môžete obzrieť v galérii, musí rešpektovať tradície a isté pravidlá. O práci šéfdizajnéra značky Rolls-Royce sme sa v minulosti neformálne rozprávali aj s Gilesom Taylorom, Kabaňovým predchodcom na tomto poste. Hovoril, že práca na dizajne britských aristokratov vôbec nie je jednoduchá. Práve naopak - existencia istých hraníc a štandardov môže pôsobiť ako veľká výzva. Pánovi Kabaňovi na novej pozícii držíme palce.


Video
Najnovšie články
Bude VW v Bratislave vyrábať elektromobil?

Debut formálne dôležitej novinky sa odohrá 23. mája, elektrický hatchback sa predvedie po boku omladenej vlajkovej lode Superb.

Prvý elektromobil Škoda: Premiéra v Bratislave

Nemci zverejnili fotografie maskovaného kompaktu i jeden záber bez kamufláže, ktorý zachytáva špičkovú verziu M135i.

BMW radu 1 sa začína oficiálne odhaľovať

Mitsubishi doprialo svojmu SUV malý facelift, no ten v prípade plug-in hybridu priniesol aj takmer kompletne novú techniku.

Test Outlander PHEV: Vylepšený bestseller

Rodinne orientovaný model by mal disponovať 608-litrovým batožinovým priestorom a ponúkne benzínový alebo naftový motor.

Ford Focus ST: Do ponuky sa vracia kombi

Pod kapotu dvojice Angličanov sa nasťahoval rovnaký motor, aký poháňa aj BMW X2 M35i. Jeho maximálny výkon 306 koní sa nezmenil.

MINI uvádza svoje najsilnejšie modely

Volkswagen sa snaží vylepšiť svoj imidž poškodený emisným škandálom. Jednou z ciest je podpora elektrickej mobility, v rámci ktorej chce investovať do novej...

VW investuje miliardu do nového závodu na batérie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×