Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny palív: Motoristi, pripravte si peňaženky

Ropné krajiny sa tešia, ropné firmy tiež. Na opačnej strane barikády stoja motoristi, ktorí by sa mali pripraviť na zdražovanie.
2 01.04.2019 / Soňa Zverková

Ropné trhy minulý týždeň zaznamenali vzostup na najvyššie úrovne za posledné štyri mesiace. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 68,39 dolára za barel (60,87 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 67,16 dolára za barel (59,39 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, rast ceny podporilo najmä výraznejšie zníženie produkcie v Rusku v marci, a to o 153 000 barelov ropy denne, pričom sa očakávala redukcia len o 97 000 barelov. Podľa ruského ministra energetiky Alexandra Novaka budú diskutovať o predĺžení dohody o obmedzení produkcie ropy krajín OPEC+ do konca roka 2019. Táto správa je pozitívna preto, že pôvodné vyjadrenia Ruska naznačovali neveľkú ochotu predĺžiť dohodu.

Ostatné faktory vplývajúce na cenu ropy sa nemenia: vyjadrenie americkej centrálnej banky o tom, že udrží úrokové sadzby nižšie dlhšiu dobu. Tým sa podporí vzostup spotreby, čo sa prirodzene pretaví do rastu dopytu po rope. Cenu podporuje aj znižovanie produkcie čierneho zlata v krajinách OPEC a kríza vo Venezuele, ktorá dodáva na trhy menej ropy. Na druhej strane, spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu vytvára riziko zníženia dopytu po rope, no výhľad pre ceny ropy na najbližšie dni zatiaľ ostáva pozitívny.

Benzín a nafta: Ďalší vývoj je vo hviezdach

Rast cien ropy brzdia obavy zo stavu svetovej ekonomiky, čo nahráva do karát motoristom. Minimálne tým, že zdražovanie je zatiaľ len kozmetické.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 25. marca vyvíjali nejednotne, a to aj vo väčšine európskych krajín. Benzín zdražel o 0,7 centu, kým diesel klesol o 1,2 centu. V stopách ropy sa pohli aj eurové ceny palív v Rotterdame: tona benzínu zdražela o 14 eur, tona dieselu len o štyri eurá. Lipovský na základe tohto vývoja očakáva v najbližších dvoch až troch týždňoch ďalší rast maloobchodných cien benzínu do jedného až dvoch centov, diesel by sa mal držať pri súčasnej úrovni.

V priebehu dvoch týždňov sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 11. marca sme tankovali benzín o 0,3 centu lacnejšie než vlani, o dva týždne neskôr je rozdiel 1,1 centu. Diesel je stále drahší a medziročný rozdiel sa zmenšil z 8,7 na 5,7 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×