Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Letné pneu pre SUV: Jeden plášť úplne zlyhal

Naši nemeckí kolegovia preverili desať pneumatík rôznych značiek. Viaceré ohodnotili ako príkladné, jednu vôbec neodporúčajú.
12 29.03.2019 / Marek Pokrývka

Podiel jednotlivých trhových segmentov sa počas ostatných rokov výrazne zmenil. Vo viacerých oblastiach sa do popredia dostali SUV a výnimkou nie je ani nižšia stredná trieda. V predajných rebríčkoch sa čoraz častejšie objavujú mená ako Qashqai, Tiguan, či Tucson. Mnohé z nich majú 17-palcové kolesá a práve teraz pre ne nejeden majiteľ hľadá obutie.

Rozmery obutia 225/55 R17 možno nájsť pri SUV viacerých veľkostí 12 fotografií v galérii Rozmery obutia 225/55 R17 možno nájsť pri SUV viacerých veľkostí Zdroj: AUTO BILD

Dnešná ponuka obsahuje nepreberné množstvo rôznych pneumatík vhodných pre danú kategóriu vozidiel, pričom častým rozmerom je tu 225/55 R17. Tieto miery majú aj niektoré väčšie či menšie modely hodné športovo-úžitkového označenia. Práve naň sa preto zamerali v teste naši nemeckí kolegovia zo špeciálu Allrad a porovnali desať pneumatík. Ktoré dať na leto kompaktnému SUV?

Do testu boli zahrnuté nielen modely špičkových značiek ako sú Bridgestone, Continental či Goodyear, porovnania sa zúčastnili aj menej renomované mená. Svojho reprezentanta v ňom má americký Cooper, ale tiež kórejský Hankook či japonská firma Toyo. A nechýbajú ani čínske gumy, ktoré zastupujú u nás prakticky neznáme značky CST (Cheng Shin Tire) a Maxxis.

>>> BLIŽŠIE HODNOTENIE JEDNOTLIVÝCH GÚM NÁJDETE TU <<<

Hodnotenie bolo rozdelené do troch hlavných kategórii. V skúške sa hodnotilo správanie pneumatík v teréne, na mokrom pevnom povrchu a finálne tiež v suchých podmienkach. Testovali sa jazdné vlastnosti, brzdná dráha, komfort i hluk. Obutie dostávalo známky ako v škole a výsledný súčet určil konečné skóre. V dvoch prípadoch sa pre rovnaký výsledok muselo o priečku podeliť viac pneu.

Prvý test letných pneu: Katastrofálne výsledky

Prvýkrát a hneď katastrofa. Takto možno zhodnotiť prvý test svojho druhu. ADAC a ÖAMTC totiž otestovali špeciálne letné pneumatiky pre malé transportéry a dodávky rozmeru 215/65 R16C.

Porovnanie ukázalo, že šetriť sa v prípade obutia zvyčajne neoplatí. Vidieť to na dvojici obutia z Číny. Extra lacný model od CST skončil posledný, kým o pätinu drahšie gumy Maxxis sa dostali na piatu priečku. Držiteľ desiateho miesta doplatil najmä na brzdnú dráhu. Na suchom povrchu to bolo zlé, ale na mokrom ešte horšie. Oproti tým najlepším zaostal v disciplíne 100-0 km/h o 13 metrov!

Takto dopadlo známkové hodnotenie letných pneumatík pre kompaktné SUV 12 fotografií v galérii Takto dopadlo známkové hodnotenie letných pneumatík pre kompaktné SUV Zdroj: AUTO BILD


Video
Najnovšie články
Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×