Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kia KX5: Sportage po plastickej operácii

Populárne kompaktné SUV prešlo pre Čínu veľkými zmenami, ktoré zasiahli karosériu i interiér. Dostupné bude s dvomi benzínovými motormi.
10 26.03.2019 / Marek Pokrývka

V európskych končinách používa Kia na pokrstenie svojich produktov klasické slová. Niektoré majú umelý pôvod, iné názvy sú prevzaté z čohosi iného. Na ázijskom kontinente však automobilka siaha zväčša po kódoch zložených z čísel a písmen. Najnovším príkladom tohto systému je typ KX5, ktorý debutoval v týchto dňoch so zameraním na čínskych zákazníkov.

Čínsky model dostal celkom inú prednú časť 10 fotografií v galérii Čínsky model dostal celkom inú prednú časť Zdroj: Kia

Pomenovanie tohto vozidla nič nenaznačuje, jeho silueta však áno. Nejde totiž o neznáme vozidlo. V podstate je to Sportage po plastickej operácii, ktorá zasiahla oba konce karosérie. Kórejská firma prepracovala nárazníky, vymenila kapotu i piate dvere, všetky svetlá i masku chladiča.

Predná časť prešla kompletnou premenou. Tvár s vysoko posadenými zahnutými svetlometmi a samostatnou maskou chladiča sa zmenila na konvenčnejšie usporiadanie s LED modulmi tvoriacimi „krídla“ frontálneho grilu, pričom ich súčasťou sú zaujímavé smerovky. Aj nárazník je trochu jednoduchší. Zadok prešiel jemnejšou úpravou, prepojené diódové svetlá lemované pochrómovaným pásom sa však od originálu jasne odlišujú.

Kórejská firma vymenila aj celú palubnú dosku 10 fotografií v galérii Kórejská firma vymenila aj celú palubnú dosku Zdroj: Kia

Interiér býva pri takýchto regionálnych produktoch často úplne nedotknutý, v tomto prípade to však neplatí. Aj vo vnútri došlo k početným zásahom. Základná architektúra sa síce nezmenila a napríklad sedadlá či panely dverí sú stopercentne zachované, no vzhľad kabíny ovplyvnila celkom nová palubná doska. Odlišná je najmä jej centrálna časť.

Kia v Ženeve: Doba elektrická prichádza

Okrem netradičného konceptu prezentovala automobilka aj model e-Soul a dve hybridného verzie omladeného typu Niro.

Sportage známy z našich ciest má vstavaný displej infotainmentu lemovaný výduchmi ventilácie, Kia KX5 však využíva trendový štýl so samostatne stojacou obrazovkou. Ďalšia tvorí prístrojový panel. Upravené je tiež ovládanie klimatizácie, ide o celistvú dotykovú plochu. Vybavenie vozidla určeného pre Čínu viac-menej kopíruje európsky model.

Z tohto uhla je podobnosť medzi dvojicou zjavná 10 fotografií v galérii Z tohto uhla je podobnosť medzi dvojicou zjavná Zdroj: Kia

Pod kapotou SUV sa objaví dvojica benzínových motorov. Dostupnejší má byť atmosférický dvojliter dosahujúci výkon 121 kW (165 k), ktorý sa spája so šesťstupňovým automatom. Alternatívou je prepĺňaný agregát 1.6 T-GDI párovaný s dvojspojkou so siedmimi stupňami. Výroba modelu KX5 bude prebiehať pod taktovkou podniku Dongfeng Yueda Kia, začať sa má už onedlho.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×