Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Arogantný policajt: Ako si mohol toto dovoliť?

VIDEO
Na cestách Českej republiky sa vodičovi podarilo zachytiť neobyčajný okamih. Na frekventovanej ceste ho zastavil policajt v civile a prakticky na to ani nemal dôvod. Ako sa v takom prípade dá brániť? Nenechajte sa napáliť.
2 26.03.2019 / Filip Kadlečík

Server Novinky.cz uverejnil obsiahlu správu o incidente, ktorý sa nedávno odohral na českej diaľnici neďaleko Olomouca. Vodič na nej prišiel do kontaktu s policajtom, ktorý ho spôsobom známym ako “vybrzďovanie” nebezpečne zastavil priamo v odstavnom pruhu a tam sa pustil do vyšetrovania údajného priestupku.

Podľa policajta v civile mal muž za volantom prekročiť maximálnu povolenú rýchlosť na danom úseku. Nevieme posúdiť, či sa to skutočne stalo, alebo nie, to však ani daný policajt. Jeho služobný automobil totiž nebol vybavený certifikovaným meracím zariadením, vodiča vraj zastavil na základe toho, že prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti zaznamenal vďaka tachometru vo svojom vozidle. To ale u nás a ani v Českej republike rozhodne nie je pádny argument. Policajt sa navyše dopustil ešte niekoľkých ďalších chýb.

Polícia musí vodičov zastavovať niekoľkými definovanými spôsobmi. Znamenie na zastavenie vozidla môžu príslušníci PZ dať zdvihnutím ruky či zastavovacieho terča, ale napríklad aj svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z auta sa znamenie na zastavenie dáva kývaním ruky hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom či rozsvietením nápisu STOP. Signálom na zastavenie môže byť i zvláštne výstražné svetlo či zvukové znamenie - tento postup sa používa v prípade, že vás policajti v aute zastavujú zozadu.

Čo majú policajti robiť, keď vás zastavujú?

VAŠA TÉMA Policajné hliadky zvyknú zastavovať vozidlá pri rutinnej cestnej kontrole, ale aj pri spáchaní priestupku. Kvôli nedávnym opakovaným haváriám policajných áut sme sa pozreli na to, ako má...

Oplatí sa vedieť, že pred služobným zákrokom je policajt povinný preukázať svoju príslušnosť k Policajnému zboru, ak to povaha a okolnosti služobného zákroku dovoľujú - pri bežnej cestnej kontrole to určite nemôže byť problém. Policajt svoju príslušnosť k PZ preukazuje služobnou rovnošatou s identifikačným číslom a pri výkone služobnej činnosti aj menovkou policajta, služobným preukazom, odznakom služby kriminálnej polície či finančnej polície. Použiť sa smie aj ústne hlásenie “Polícia”, na to však rad prichádza v exponovaných situáciách a akonáhle je to možné, mal by sa príslušník PZ riadne identifikovať.

Ak by sa situácia odohrala na Slovensku, policajt na videu by mohol argumentovať § 9 prvého oddielu tretej hlavy Zákona Národnej rady Slovenskej republiky o Policajnom zbore, v ktorom sa hovorí, že policajt je aj mimo služby povinný vykonať služobný zákrok, ak mu to okolnosti dovoľujú a je páchaný priestupok, ktorým je bezprostredne ohrozený život, zdravie či majetok. Domnelé prekročenie rýchlosti na diaľnici sa však pravdepodobne do tejto skupiny priestupkov nekvalifikuje.

Policajt v civile spravil množstvo chýb, čo všetko bolo zle? 2 fotografie v galérii Policajt v civile spravil množstvo chýb, čo všetko bolo zle? Zdroj: Youtube/ Právní ochrana řidičů

Ako informujú Novinky.cz, pracovníci vnútornej kontroly krajského riaditeľstva polície Moravsko-sliezskeho kraja sa už svojim kolegom začali zaoberať. Policajtovi, ktorý “spravodlivosť vzal do vlastných rúk” teraz môže hroziť písomné napomenutie, dočasné zníženie príjmu, ale i vylúčenie z policajného zboru. V civile bez riadneho dôvodu zastavil vozidlo nesprávnym spôsobom v nebezpečnej situácii a pritom ani nebol riadne ustrojený - to je exemplárne zbabraný a navyše úplne zbytočný úkon.


Video
Najnovšie články
Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×