Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.
13 25.03.2019 / Marek Pokrývka

Už niekoľko rokov bojuje kedysi slávna značka Lancia o prežitie. Jej portfólio aktuálne tvorí iba malý hatchback Ypsilon, pričom dostupný je výhradne v Taliansku. Pre firmu tohto kalibru ide o naozaj smutný osud. Počas histórie vzniklo s jej logom množstvo zaujímavých automobilov, medzi ktoré možno iste zaradiť typ Aurelia. Jeden výnimočný kúsok je aktuálne na predaj.

Historické talianske kupé si reštaurátor cení na 185-tisíc libier 13 fotografií v galérii Historické talianske kupé si reštaurátor cení na 185-tisíc libier Zdroj: Thornley Kelham

Poeticky nazvané vozidlo dostupné s kvartetom rôznych karosérii zanechalo v histórii stopu, nakoľko do sériovej výroby uviedlo vidlicový šesťvalec. V rozmedzí rokov 1950 až 1958 sa montovalo so štyrmi rôznymi benzínovými motormi. Dvojdverový model na fotografiách pochádza z roku 1953 a je označený kódom B20GT, poháňa ho teda dvojlitrový agregát dosahujúci výkon 60 kW (82 k). Spriahnutý je so štvorstupňovou manuálnou prevodovkou s radiacou pákou na podlahe.

Okrem konfigurácie V6 sa modelový rad Aurelia zapísal do sŕdc fanúšikov aj svojím nezameniteľným dizajnom. V prípade predávaného exemplára sú krivky kupé absolútne neporušené zubom času, nakoľko absolvoval kompletnú renováciu. Len ošetrovanie karosérie zabralo vyše 1 200 hodín. Zakončilo ho lakovanie originálnym hnedým lakom Amaranto, kým kolesá dostali béžový náter. Interiér bol prečalúnený sivým textilom podľa originálnej špecifikácie.

Návrat legendy: Lancia Delta v životnej forme

Doba hothatchov začala omnoho skôr, než by sa mohlo zdať. Jedným z najznámejších kúskov z tejto sorty bola Lancia Delta Integrale. Legenda teraz užíva v špeciálnej úprave Futurista.

Reštaurovanie veterána s pravostranným riadením mala na starosti britská spoločnosť Thornley Kelham, ktorá nenechala nič na náhodu. Úroveň prác je špičková. Od ich ukončenia najazdila bezchybná Lancia len 5 214 míľ, čo je 8 390 kilometrov. Svoje dielo si aj preto firma vysoko cení. Požaduje zaň pevnú sumu 185-tisíc libier, v prepočte do európskej meny ide o vyše 215-tisíc.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×