Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.
13 25.03.2019 / Marek Pokrývka

Už niekoľko rokov bojuje kedysi slávna značka Lancia o prežitie. Jej portfólio aktuálne tvorí iba malý hatchback Ypsilon, pričom dostupný je výhradne v Taliansku. Pre firmu tohto kalibru ide o naozaj smutný osud. Počas histórie vzniklo s jej logom množstvo zaujímavých automobilov, medzi ktoré možno iste zaradiť typ Aurelia. Jeden výnimočný kúsok je aktuálne na predaj.

Historické talianske kupé si reštaurátor cení na 185-tisíc libier 13 fotografií v galérii Historické talianske kupé si reštaurátor cení na 185-tisíc libier Zdroj: Thornley Kelham

Poeticky nazvané vozidlo dostupné s kvartetom rôznych karosérii zanechalo v histórii stopu, nakoľko do sériovej výroby uviedlo vidlicový šesťvalec. V rozmedzí rokov 1950 až 1958 sa montovalo so štyrmi rôznymi benzínovými motormi. Dvojdverový model na fotografiách pochádza z roku 1953 a je označený kódom B20GT, poháňa ho teda dvojlitrový agregát dosahujúci výkon 60 kW (82 k). Spriahnutý je so štvorstupňovou manuálnou prevodovkou s radiacou pákou na podlahe.

Okrem konfigurácie V6 sa modelový rad Aurelia zapísal do sŕdc fanúšikov aj svojím nezameniteľným dizajnom. V prípade predávaného exemplára sú krivky kupé absolútne neporušené zubom času, nakoľko absolvoval kompletnú renováciu. Len ošetrovanie karosérie zabralo vyše 1 200 hodín. Zakončilo ho lakovanie originálnym hnedým lakom Amaranto, kým kolesá dostali béžový náter. Interiér bol prečalúnený sivým textilom podľa originálnej špecifikácie.

Návrat legendy: Lancia Delta v životnej forme

Doba hothatchov začala omnoho skôr, než by sa mohlo zdať. Jedným z najznámejších kúskov z tejto sorty bola Lancia Delta Integrale. Legenda teraz užíva v špeciálnej úprave Futurista.

Reštaurovanie veterána s pravostranným riadením mala na starosti britská spoločnosť Thornley Kelham, ktorá nenechala nič na náhodu. Úroveň prác je špičková. Od ich ukončenia najazdila bezchybná Lancia len 5 214 míľ, čo je 8 390 kilometrov. Svoje dielo si aj preto firma vysoko cení. Požaduje zaň pevnú sumu 185-tisíc libier, v prepočte do európskej meny ide o vyše 215-tisíc.


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×