Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.
1 25.03.2019 / Marek Pokrývka

Výrobcovia áut z najľudnatejšej krajiny sveta sa postupne začínajú vzmáhať, dôkazom je napríklad nedávno odhalený elektrický sedan Geely GE11. Dlhé roky však boli tamojšie automobilky známe najmä kopírovaním dizajnu západných značiek. Viacerí autori predlôh proti nim podnikli právne kroky, no nič reálne nedosiahli. Prelomový verdikt súdu padol až teraz.

Čínsky klon absolvoval v roku 2017 modernizáciu

Justičný orgán v centrálnom pekinskom okrese Chaoyang v týchto dňoch rozhodoval vo veci Jaguar Land Rover vs. Jiangling Motor Corporation, ktorá sa týka SUV Landwind X7. Ide o celkom jednoznačnú kópiu modelu Range Rover Evoque. Jej prvé fotky sa objavili ešte koncom roka 2014 a na domácom trhu si získala slušnú popularitu, keďže stojí zhruba tretinu ceny britského originálu.

Budúcnosť plagiátu momentálne nevyzerá dobre, súd totiž vo vyše tri roky trvajúcom procese rozhodol. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich obdobných konaní sa nečakane priklonil na stranu zahraničnej firmy. Vydal stop pre čínsky Evoque, automobilka má okamžite zastaviť jeho výrobu i predaj. Zároveň má anglickej spoločnosti vyplatiť kompenzáciu. Z medializovaných informácií nie je jasné, akú by mala mať náhrada výšku.

Čína omladzuje kópiu Range Rover Evoque

Výsledok faceliftu je prekvapujúci, kópia SUV menej pripomína pôvodnú predlohu. Napriek tomu zostáva podobnosť neodškriepiteľná.

Pekinský súd sa vo svojom rozhodnutí odvoláva na päť oblastí s unikátnymi dizajnovými prvkami, ktoré Landwind X7 napriek patentovej ochrane prevzal. Stanovisko čínskej automobilky nie je známe. Angličanov však výsledok sporu potešil a hovoria o historickom momente. S tým možno súhlasiť. Až čas však ukáže, či šlo len o osamotený výkrik do tmy, alebo bude toto rozhodnutie prvým z množstva verdiktov uznávajúcich práva západných automobiliek v Číne.


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×