Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Škoda vlani s rekordnými tržbami, no nižším ziskom

Stávka na segment SUV v podobe modelov Kodiaq a Karoq sa Škode zjavne oplatila. Obidve autá totiž výrazne ťahajú predaj, vďaka ktorému Škoda dosiahla rekordné tržby.
21.03.2019 / TASR

Automobilke Škoda Auto klesol vlani zisk po zdanení takmer o desatinu, tržby však zaznamenali rast na nové maximum. Firma zároveň predala viac vozidiel. Ako uviedol server novinky.cz, ktorý sa odvolal na stredajšie informácie firmy, zisk Škody po zdanení klesol vlani o deväť percent na 28,89 miliardy Kč (1,13 miliardy eur). Tržby sa však zvýšili na rekordných 416,7 miliardy Kč. Firma opätovne predala viac áut, celkovo to bolo 1 253 700 vozidiel, čo znamená rast o 4,4 percenta.

Výsledky zahrňujú hospodárenie materskej Škody Auto bez zahraničných účastí v Nemecku, na Slovensku, v Indii a Rusku. Celá skupina zvýšila tržby o 4,4 percenta na 17,3 miliardy eur a prevádzkový zisk jej klesol o 14,6 percenta na 1,377 miliardy eur.

Jeho pokles automobilka vysvetľuje najmä nepriaznivým vývojom menových kurzov, negatívnymi vplyvmi prechodu na nový systém testovania emisií, rastom personálnych nákladov, ako aj výdavkami na nové produkty, teda najmä investíciami do vývoja elektromobilov.

Na druhej strane zvýšila dodávky zákazníkom. Výrazný rast v tejto oblasti zaznamenala Škoda v Európe, kde sa dodávky zvýšili o 4,9 percenta, ako aj na rastových trhoch (Čína +4,9 percenta a Rusko +30,7 percenta). Predaj ťahajú naďalej SUV modely Kodiaq a Karoq, bestsellerom značky zostáva Octavia.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×