Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Škoda vlani s rekordnými tržbami, no nižším ziskom

Stávka na segment SUV v podobe modelov Kodiaq a Karoq sa Škode zjavne oplatila. Obidve autá totiž výrazne ťahajú predaj, vďaka ktorému Škoda dosiahla rekordné tržby.
21.03.2019 / TASR

Automobilke Škoda Auto klesol vlani zisk po zdanení takmer o desatinu, tržby však zaznamenali rast na nové maximum. Firma zároveň predala viac vozidiel. Ako uviedol server novinky.cz, ktorý sa odvolal na stredajšie informácie firmy, zisk Škody po zdanení klesol vlani o deväť percent na 28,89 miliardy Kč (1,13 miliardy eur). Tržby sa však zvýšili na rekordných 416,7 miliardy Kč. Firma opätovne predala viac áut, celkovo to bolo 1 253 700 vozidiel, čo znamená rast o 4,4 percenta.

Výsledky zahrňujú hospodárenie materskej Škody Auto bez zahraničných účastí v Nemecku, na Slovensku, v Indii a Rusku. Celá skupina zvýšila tržby o 4,4 percenta na 17,3 miliardy eur a prevádzkový zisk jej klesol o 14,6 percenta na 1,377 miliardy eur.

Jeho pokles automobilka vysvetľuje najmä nepriaznivým vývojom menových kurzov, negatívnymi vplyvmi prechodu na nový systém testovania emisií, rastom personálnych nákladov, ako aj výdavkami na nové produkty, teda najmä investíciami do vývoja elektromobilov.

Na druhej strane zvýšila dodávky zákazníkom. Výrazný rast v tejto oblasti zaznamenala Škoda v Európe, kde sa dodávky zvýšili o 4,9 percenta, ako aj na rastových trhoch (Čína +4,9 percenta a Rusko +30,7 percenta). Predaj ťahajú naďalej SUV modely Kodiaq a Karoq, bestsellerom značky zostáva Octavia.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Test Škoda Kodiaq RS: Úspech na prvý pokus?

Niektoré automobily sa do histórie zapísali zlatými písmenami a predsa nedostali žiadneho priameho nástupcu. Ako by vyzeral napríklad taký Mercedes-Benz CLK...

Superšport Mercedesu: CLK GTR dnešných dní?

Populárna taxislužba u nás pred viac ako rokom skončila. Teraz hlási návrat, ktorý začína dnešným dňom. Bezproblémový chod majú teraz zaručiť nové pravidlá.

Uber je späť: Dnes na Slovensku zažíva reštart

Nástupca typu MKC prichádza s novým menom, dizajnom i interiérom, na americkom trhu bude nateraz dostupný iba s prepĺňanými štvorvalcami.

Lincoln Corsair: Kuga s luxusným kabátom

Do konca roka má britská spoločnosť predstaviť kupé s karbónovým monokokom, údajne dosiahne výkon vyše 1 000 koní.

Elektrický hyperšport chystá aj Lotus

Firmy by mali spolupracovať na vývoji nových elektrických áut Fordu na platforme Rivianu. Partnerstvo prinesie nový prístup k inteligentným a elektrickým autám...

Ford investuje 500 miliónov USD do startupu Rivian

Nájsť v mestách vhodné parkovacie miesto je čoraz ťažšie a vtesnať sa doň dupľom. Parkovacie kamery sú určite užitočným pomocníkom a dodatočná montáž nie je...

Nejde vám parkovanie? Takto ho zvládne každý
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×