Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Škoda vlani s rekordnými tržbami, no nižším ziskom

Stávka na segment SUV v podobe modelov Kodiaq a Karoq sa Škode zjavne oplatila. Obidve autá totiž výrazne ťahajú predaj, vďaka ktorému Škoda dosiahla rekordné tržby.
21.03.2019 / TASR

Automobilke Škoda Auto klesol vlani zisk po zdanení takmer o desatinu, tržby však zaznamenali rast na nové maximum. Firma zároveň predala viac vozidiel. Ako uviedol server novinky.cz, ktorý sa odvolal na stredajšie informácie firmy, zisk Škody po zdanení klesol vlani o deväť percent na 28,89 miliardy Kč (1,13 miliardy eur). Tržby sa však zvýšili na rekordných 416,7 miliardy Kč. Firma opätovne predala viac áut, celkovo to bolo 1 253 700 vozidiel, čo znamená rast o 4,4 percenta.

Výsledky zahrňujú hospodárenie materskej Škody Auto bez zahraničných účastí v Nemecku, na Slovensku, v Indii a Rusku. Celá skupina zvýšila tržby o 4,4 percenta na 17,3 miliardy eur a prevádzkový zisk jej klesol o 14,6 percenta na 1,377 miliardy eur.

Jeho pokles automobilka vysvetľuje najmä nepriaznivým vývojom menových kurzov, negatívnymi vplyvmi prechodu na nový systém testovania emisií, rastom personálnych nákladov, ako aj výdavkami na nové produkty, teda najmä investíciami do vývoja elektromobilov.

Na druhej strane zvýšila dodávky zákazníkom. Výrazný rast v tejto oblasti zaznamenala Škoda v Európe, kde sa dodávky zvýšili o 4,9 percenta, ako aj na rastových trhoch (Čína +4,9 percenta a Rusko +30,7 percenta). Predaj ťahajú naďalej SUV modely Kodiaq a Karoq, bestsellerom značky zostáva Octavia.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×