Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jarné oteplenie: Prezuť už na letné pneumatiky?

Zmeny sezón sú vždy obdobím priam shakespearovskej dilemy týkajúcej sa obutia. Platí to na jeseň aj na jar. Ako teda zareagovať? Kedy nastáva ten správny čas?
1 21.03.2019 / Soňa Zverková

Vonkajšie teploty stúpajú, dni sa predlžujú a slnečné dni vlievajú ľuďom do žíl nový život. Motoristom nastáva obdobie, keď sa opäť konfrontujú s dilemou, či už nastal vhodný čas na prezutie zimných pneumatík na letné. Pomoc je relatívne jednoduchá a závisí najmä od regiónu, v ktorom sa vodič pohybuje. Vplyv ale na to majú aj najčastejšie trasy.

Ilustračná snímka

Zimné a letné pneumatiky majú svoje opodstatnenie. Každý typ je vyrobený z inej gumovej zmesi ušitej na mieru konkrétnemu ročnému obdobiu. Zimné pneumatiky sú z mäkšieho mixu, ktorý v nízkych teplotách zabezpečuje dostatočnú pružnosť a priľnavosť. A naopak, letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi.

Aj preto sa neodporúča „dojazdiť“ zimné pneumatiky v lete, nakoľko ich vlastnosti môžu byť doslova nebezpečné v kritických situáciách, objaviť sa môže napríklad plávanie v zákrute, dlhšia brzdná dráha a podobne. Iná situácia nastáva v prípade celoročných pneumatík, no keďže ide o akéhosi „mačkopsa“, inými slovami kompromis, aj tie majú svoje slabiny.

V zásade platí, že prezúvať by sa malo vtedy, ak priemerné denné teploty dlhodobejšie presahujú 7°C. Upozorňujeme na slová „priemerné“ a „dlhodobejšie“. To znamená, že netreba prezúvať, keď prvýkrát na niekoľkých hodín za slnečného dňa stúpnu nad danú hranicu. Sneh a ranné mrazy nie sú v marci ani apríli ničím nevídaným, a to nielen vo vyšších nadmorských výškach. Aj v tomto období často v skorých ranných hodinách klesajú teploty tesne nad nulu.

Počkajte s prezúvaním, ak plánujete cesty do vyšších polôh, prípadne často jazdíte skoro ráno alebo neskoro v noci. Zimným pneumatikám pár týždňov či mesiac pri teplotách okolo 10 až 15°C rozhodne neuškodí. Kritické sú až oveľa vyššie teploty. Navyše, rast spotreby v zime nespôsobujú len pneumatiky, ale tiež dlhšie zahrievanie motora na pracovnú teplotu. To platí aj počas kolísania teplôt na jar, keď sú rána a noci studené alebo mrazivé a dni teplé.

Častá chyba šoférov: Podceňujú pneumatiky

Mnohí motoristi pri výbere ojazdených pneumatík prihliadajú len na vizuálnu stránku a hĺbku dezénu. Často však zabúdajú na jeden kritický faktor: vek pneumatiky.

Aj na jar mnohí ľudia využívajú posledný sneh na horách, prípadne sa vyberú do Álp. Týchto vodičov asi nemusíme nijak zvlášť presviedčať, aby zatiaľ neprezúvali. V Rakúsku od 1. novembra do 15. apríla platí povinnosť používať zimné pneumatiky, ak je na vozovke sneh a ľad. Práve v rakúskych Alpách môžete často nájsť dopravnú značku, ktorá prikazuje použiť zimné reťaze. A to môže platiť aj v tomto období. Pozor, ak vás prichytia na letných pneumatikách a policajti prídu k záveru, že ohrozujete ostatných účastníkov cestnej premávky, môžu sa pokuty vyšplhať až do 5 000 eur.

U nás vyjde nesprávne obutie na 50 eur. Za predpokladu, že nespôsobíte nehodu. Vtedy počítajte nielen s pokutou od 150 do 800 eur a možným zákazom činnosti do troch rokov, ale aj s možnosťou krátenia poistného plnenia. Pokiaľ totiž zaviníte nehodu pre nedodržanie zákona o premávke, môže poisťovňa znížiť poistné plnenie alebo ho úplne zamietnuť. V prípade zákonného poistenia síce poškodeného vodiča vyplatí, môže však od vás vymáhať časť sumy alebo dokonca celú. Riskovanie preto môže vyjsť poriadne draho.


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×