Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jarné oteplenie: Prezuť už na letné pneumatiky?

Zmeny sezón sú vždy obdobím priam shakespearovskej dilemy týkajúcej sa obutia. Platí to na jeseň aj na jar. Ako teda zareagovať? Kedy nastáva ten správny čas?
1 21.03.2019 / Soňa Zverková

Vonkajšie teploty stúpajú, dni sa predlžujú a slnečné dni vlievajú ľuďom do žíl nový život. Motoristom nastáva obdobie, keď sa opäť konfrontujú s dilemou, či už nastal vhodný čas na prezutie zimných pneumatík na letné. Pomoc je relatívne jednoduchá a závisí najmä od regiónu, v ktorom sa vodič pohybuje. Vplyv ale na to majú aj najčastejšie trasy.

Ilustračná snímka

Zimné a letné pneumatiky majú svoje opodstatnenie. Každý typ je vyrobený z inej gumovej zmesi ušitej na mieru konkrétnemu ročnému obdobiu. Zimné pneumatiky sú z mäkšieho mixu, ktorý v nízkych teplotách zabezpečuje dostatočnú pružnosť a priľnavosť. A naopak, letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi.

Aj preto sa neodporúča „dojazdiť“ zimné pneumatiky v lete, nakoľko ich vlastnosti môžu byť doslova nebezpečné v kritických situáciách, objaviť sa môže napríklad plávanie v zákrute, dlhšia brzdná dráha a podobne. Iná situácia nastáva v prípade celoročných pneumatík, no keďže ide o akéhosi „mačkopsa“, inými slovami kompromis, aj tie majú svoje slabiny.

V zásade platí, že prezúvať by sa malo vtedy, ak priemerné denné teploty dlhodobejšie presahujú 7°C. Upozorňujeme na slová „priemerné“ a „dlhodobejšie“. To znamená, že netreba prezúvať, keď prvýkrát na niekoľkých hodín za slnečného dňa stúpnu nad danú hranicu. Sneh a ranné mrazy nie sú v marci ani apríli ničím nevídaným, a to nielen vo vyšších nadmorských výškach. Aj v tomto období často v skorých ranných hodinách klesajú teploty tesne nad nulu.

Počkajte s prezúvaním, ak plánujete cesty do vyšších polôh, prípadne často jazdíte skoro ráno alebo neskoro v noci. Zimným pneumatikám pár týždňov či mesiac pri teplotách okolo 10 až 15°C rozhodne neuškodí. Kritické sú až oveľa vyššie teploty. Navyše, rast spotreby v zime nespôsobujú len pneumatiky, ale tiež dlhšie zahrievanie motora na pracovnú teplotu. To platí aj počas kolísania teplôt na jar, keď sú rána a noci studené alebo mrazivé a dni teplé.

Častá chyba šoférov: Podceňujú pneumatiky

Mnohí motoristi pri výbere ojazdených pneumatík prihliadajú len na vizuálnu stránku a hĺbku dezénu. Často však zabúdajú na jeden kritický faktor: vek pneumatiky.

Aj na jar mnohí ľudia využívajú posledný sneh na horách, prípadne sa vyberú do Álp. Týchto vodičov asi nemusíme nijak zvlášť presviedčať, aby zatiaľ neprezúvali. V Rakúsku od 1. novembra do 15. apríla platí povinnosť používať zimné pneumatiky, ak je na vozovke sneh a ľad. Práve v rakúskych Alpách môžete často nájsť dopravnú značku, ktorá prikazuje použiť zimné reťaze. A to môže platiť aj v tomto období. Pozor, ak vás prichytia na letných pneumatikách a policajti prídu k záveru, že ohrozujete ostatných účastníkov cestnej premávky, môžu sa pokuty vyšplhať až do 5 000 eur.

U nás vyjde nesprávne obutie na 50 eur. Za predpokladu, že nespôsobíte nehodu. Vtedy počítajte nielen s pokutou od 150 do 800 eur a možným zákazom činnosti do troch rokov, ale aj s možnosťou krátenia poistného plnenia. Pokiaľ totiž zaviníte nehodu pre nedodržanie zákona o premávke, môže poisťovňa znížiť poistné plnenie alebo ho úplne zamietnuť. V prípade zákonného poistenia síce poškodeného vodiča vyplatí, môže však od vás vymáhať časť sumy alebo dokonca celú. Riskovanie preto môže vyjsť poriadne draho.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×