Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

ABT RS5-R Sportback: Vzniknúť má 50 áut

Upravené vozidlo má výkon 375 kW (510 k), znížený podvozok, 21-palcové kolesá a bodykit s množstvom karbónových prvkov.
12 20.03.2019 / Marek Pokrývka

Na vlaňajšom newyorskom autosalóne odhalilo Audi nového člena svojej elitnej športovej rodiny. Pod svetlami výstaviska debutoval model RS5 Sportback, ktorý mal tamojším zákazníkom poslúžiť ako náhrada za nedostupné kombi RS4 Avant. Vozidlo však neskôr dorazilo aj do Európy. A neuniklo pozornosti tunera ABT Sportsline, ktorý z neho urobil vlastnú verziu.

Oproti sériovke je model RS5-R výrazne bližšie k zemi 12 fotografií v galérii Oproti sériovke je model RS5-R výrazne bližšie k zemi Zdroj: ABT Sportsline

Tradičný úpravca štyroch kruhov liftback výrazne prepracoval a pokrstil ho vlastným označením RS5-R. Vychádzal pritom zo zmien už vykonaných na dvojdverovom kupé. V prvom rade došlo k ladeniu motora, dvakrát prepĺňaný šesťvalec s objemom 2,9 litra dostal odlišný sací systém, zadnú časť výfukového potrubia, extra chladenie a odlišné dáta pre riadiacu jednotku.

Výsledkom zmien je maximálny výkon 375 kW (510 k) a krútiaci moment 690 Nm, čo nepochybne zlepšilo dynamické parametre. Presné čísla ale nepoznáme. Okrem priestoru pod kapotou sa ABT venoval aj podvozku, nainštaloval tam vlastné stabilizátory a nastaviteľné pružiace jednotky. Tie výrazne zmenšili svetlú výšku. Použitie diskov kolies z vlastného portfólia bolo samozrejmosťou, tentokrát padla voľba na 21-palcové viaclúčové kúsky Sport GR.

Pri úpravách karosérie hrali veľkú rolu uhlíkové vlákna 12 fotografií v galérii Pri úpravách karosérie hrali veľkú rolu uhlíkové vlákna Zdroj: ABT Sportsline

Okrem zníženia a špeciálnych ráfikov ovplyvnil vzhľad Audi RS5 Sportback aj bodykit obsahujúci vpredu niekoľko spojlerov z uhlíkových vlákien, na opačnej strane je difúzor z rovnakého materiálu. Lemuje ho kvarteto okrúhlych výfukových koncoviek s takou istou povrchovou úpravou. Z karbónu je aj rám masky chladiča, spätné zrkadlá či štítky, ktoré sú na rozhraní predných blatníkov a dverí.

Audi e-tron: Sportback ohlasuje príchod

Uvedenie sériového modelu sa odohrá do konca tohto roka, od svojho súrodenca by sa mal líšiť iba tvarom karosérie.

Charakteristická štruktúra nechýba ani v interiéri vozidla, tvorí viaceré obklady i hlavicu radiacej páky, na ktorej nechýba logo ABT. Vo vnútri sú špecifické kryty vnútorných prahov i plaketa hovoriaca o príslušnosti k limitovanej sérii. Model nesúci označenie RS5-R Sportback totiž nechce tuner pripravovať neobmedzene, vzniknúť má najviac 50 áut. Cenu jedného z nich nepoznáme.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×