Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

ABT RS5-R Sportback: Vzniknúť má 50 áut

Upravené vozidlo má výkon 375 kW (510 k), znížený podvozok, 21-palcové kolesá a bodykit s množstvom karbónových prvkov.
12 20.03.2019 / Marek Pokrývka

Na vlaňajšom newyorskom autosalóne odhalilo Audi nového člena svojej elitnej športovej rodiny. Pod svetlami výstaviska debutoval model RS5 Sportback, ktorý mal tamojším zákazníkom poslúžiť ako náhrada za nedostupné kombi RS4 Avant. Vozidlo však neskôr dorazilo aj do Európy. A neuniklo pozornosti tunera ABT Sportsline, ktorý z neho urobil vlastnú verziu.

Oproti sériovke je model RS5-R výrazne bližšie k zemi 12 fotografií v galérii Oproti sériovke je model RS5-R výrazne bližšie k zemi Zdroj: ABT Sportsline

Tradičný úpravca štyroch kruhov liftback výrazne prepracoval a pokrstil ho vlastným označením RS5-R. Vychádzal pritom zo zmien už vykonaných na dvojdverovom kupé. V prvom rade došlo k ladeniu motora, dvakrát prepĺňaný šesťvalec s objemom 2,9 litra dostal odlišný sací systém, zadnú časť výfukového potrubia, extra chladenie a odlišné dáta pre riadiacu jednotku.

Výsledkom zmien je maximálny výkon 375 kW (510 k) a krútiaci moment 690 Nm, čo nepochybne zlepšilo dynamické parametre. Presné čísla ale nepoznáme. Okrem priestoru pod kapotou sa ABT venoval aj podvozku, nainštaloval tam vlastné stabilizátory a nastaviteľné pružiace jednotky. Tie výrazne zmenšili svetlú výšku. Použitie diskov kolies z vlastného portfólia bolo samozrejmosťou, tentokrát padla voľba na 21-palcové viaclúčové kúsky Sport GR.

Pri úpravách karosérie hrali veľkú rolu uhlíkové vlákna 12 fotografií v galérii Pri úpravách karosérie hrali veľkú rolu uhlíkové vlákna Zdroj: ABT Sportsline

Okrem zníženia a špeciálnych ráfikov ovplyvnil vzhľad Audi RS5 Sportback aj bodykit obsahujúci vpredu niekoľko spojlerov z uhlíkových vlákien, na opačnej strane je difúzor z rovnakého materiálu. Lemuje ho kvarteto okrúhlych výfukových koncoviek s takou istou povrchovou úpravou. Z karbónu je aj rám masky chladiča, spätné zrkadlá či štítky, ktoré sú na rozhraní predných blatníkov a dverí.

Audi e-tron: Sportback ohlasuje príchod

Uvedenie sériového modelu sa odohrá do konca tohto roka, od svojho súrodenca by sa mal líšiť iba tvarom karosérie.

Charakteristická štruktúra nechýba ani v interiéri vozidla, tvorí viaceré obklady i hlavicu radiacej páky, na ktorej nechýba logo ABT. Vo vnútri sú špecifické kryty vnútorných prahov i plaketa hovoriaca o príslušnosti k limitovanej sérii. Model nesúci označenie RS5-R Sportback totiž nechce tuner pripravovať neobmedzene, vzniknúť má najviac 50 áut. Cenu jedného z nich nepoznáme.


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×