Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kúpa auta z Nemecka: Pozor na nový podvod!

Podvodníci sa nezastavia pred ničím, ich jediným cieľom zarobiť. Na Slovensku sa začali množiť prípady predaja nemeckých jazdeniek určených na likvidáciu. Takéto auto pritom u nás neprihlásite!
3 19.03.2019 / Soňa Zverková

Je známy fakt, že mnohí ľudia sa v snahe zarobiť peniaze, obvykle na úkor iných, nezastavia vôbec pred ničím. Jedným z takýchto pokusov sú podvody s autami zo zahraničia. Nešťastní kupujúci pre svoju naivitu či dôveru k predávajúcemu často nemajú vo výsledku auto ani peniaze. Spôsoby sú rôzne, na najnovší podvod nás upozornila Technická služba kontroly originality Iris Ident.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa jej informácií sa k nám v ostatnom období začali dovážať podozrivé ojazdené vozidlá z Nemecka. Problém však spočíva v tom, že tieto autá boli v domovskej krajine určené na likvidáciu. Pravdepodobným dôvodom zošrotovania boli staršie emisné normy. Majiteľ síce dostal finančný príspevok na kúpu nového vozidla, akúsi obdobu nášho bývalého šrotovného, lenže ten sa s dotáciou neuspokojil a za svoje staré auto sa snažil získať vyšší obnos. Takéto vozidlá sa vo veľkej miere sťahujú do iných krajín EÚ, vrátane Slovenska.

Ako spoznať „nečisté“ vozidlo

Vždy odporúčame pred kúpou poriadne skontrolovať pôvodné nemecké doklady a najmä porovnať VIN číslo na doklade a vyhliadnutom aute. Ak vám ich predávajúci neukáže alebo nesedia technické údaje, okamžite ruky preč! Bez ohľadu na výbornú cenu a na to, ako dobre auto vyzerá. Akonáhle je totiž vozidlo v domovskej krajine určené na zošrotovanie, na Slovensku ho nemáte šancu zaregistrovať!

V nemeckom osvedčení o evidencii (OEC) v časti I aj II sú totiž pečiatky, ktoré jasne hovoria, že auto je určené na likvidáciu. Jednotlivo dovezené vozidlá z Nemecka majú v registračných dokladoch záznam „Verwertungsnachweis lag vor“, v preklade z nemčiny to znamená „Predložené potvrdenie o likvidácii“.

Na obidvoch stranách OEV časť I svieti výrazná pečiatka, že vozidlo bolo určené na likvidáciu. Rovnako je uvedené, že vozidlo bolo stiahnuté z premávky (Außerbetriebsetzung) s dátumom 3 fotografie v galérii Na obidvoch stranách OEV časť I svieti výrazná pečiatka, že vozidlo bolo určené na likvidáciu. Rovnako je uvedené, že vozidlo bolo stiahnuté z premávky (Außerbetriebsetzung) s dátumom Zdroj: Iris Ident

O snahe podviesť kupca svedčia aj ďalšie znaky. Prvým signálom je samolepka nalepená priamo na doklade, na ktorej je uvedené VIN číslo a čiarový kód. Ďalším znakom je pečiatka „ungültig“, čo v nemčine znamená „neplatný“. Toto označenie sa pri klasickom odhlásení vozidla na export z Nemecka už niekoľko rokov nepoužíva.

Tretím možným signálom, ktorý svedčí o pokuse o manipuláciu, je odstrihnutý roh na OEV časť I alebo II, prípadne na obidvoch. Pri bežnom odhlásení vozidla na export je tento postup vysoko nepravdepodobný a neobvyklý.

Na fotografii OEV časť II vidno roky nepoužívanú pečiatku aj samolepku s čiarovým kódom 3 fotografie v galérii Na fotografii OEV časť II vidno roky nepoužívanú pečiatku aj samolepku s čiarovým kódom Zdroj: Iris Ident

Akonáhle sa vám dostanú do rúk takéto doklady, auto nekupujte. Na Slovensku ho totiž nezaregistrujete. Iris Ident upozorňuje, že na základe zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke schvaľovací orgán nesmie uznať ani schváliť jednotlivo dovezené auto, ak bolo vyradené z evidencie vozidiel v inom štáte z dôvodu jeho recyklovateľnosti, alebo ak malo byť zošrotované. Ak auto s takýmto záznamom pristavíte na kontrolu originality, ktorá je podmienkou pre jeho prihlásenie na Slovensku, technici kontrolu nevykonajú.

Na záver odporúčame nedať sa uchlácholiť. Mnohí podvodníci sú v predaji zmanipulovaných vozidiel veľmi obratní a vystupujú ako seriózni predajcovia. Viac než v ktorejkoľvek oblasti platí: dôveruj, ale preveruj. Ak sa spoľahnete na "dobré slovo", poľahky prídete o svoje ťažko zarobené peniaze, zostanete bez auta a podvodník zmizne ako para nad hrncom. Aj pri najmenšej pochybnosti preto dajte ruky preč!


Video
Najnovšie články
Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×