Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kúpa auta z Nemecka: Pozor na nový podvod!

Podvodníci sa nezastavia pred ničím, ich jediným cieľom zarobiť. Na Slovensku sa začali množiť prípady predaja nemeckých jazdeniek určených na likvidáciu. Takéto auto pritom u nás neprihlásite!
3 19.03.2019 / Soňa Zverková

Je známy fakt, že mnohí ľudia sa v snahe zarobiť peniaze, obvykle na úkor iných, nezastavia vôbec pred ničím. Jedným z takýchto pokusov sú podvody s autami zo zahraničia. Nešťastní kupujúci pre svoju naivitu či dôveru k predávajúcemu často nemajú vo výsledku auto ani peniaze. Spôsoby sú rôzne, na najnovší podvod nás upozornila Technická služba kontroly originality Iris Ident.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa jej informácií sa k nám v ostatnom období začali dovážať podozrivé ojazdené vozidlá z Nemecka. Problém však spočíva v tom, že tieto autá boli v domovskej krajine určené na likvidáciu. Pravdepodobným dôvodom zošrotovania boli staršie emisné normy. Majiteľ síce dostal finančný príspevok na kúpu nového vozidla, akúsi obdobu nášho bývalého šrotovného, lenže ten sa s dotáciou neuspokojil a za svoje staré auto sa snažil získať vyšší obnos. Takéto vozidlá sa vo veľkej miere sťahujú do iných krajín EÚ, vrátane Slovenska.

Ako spoznať „nečisté“ vozidlo

Vždy odporúčame pred kúpou poriadne skontrolovať pôvodné nemecké doklady a najmä porovnať VIN číslo na doklade a vyhliadnutom aute. Ak vám ich predávajúci neukáže alebo nesedia technické údaje, okamžite ruky preč! Bez ohľadu na výbornú cenu a na to, ako dobre auto vyzerá. Akonáhle je totiž vozidlo v domovskej krajine určené na zošrotovanie, na Slovensku ho nemáte šancu zaregistrovať!

V nemeckom osvedčení o evidencii (OEC) v časti I aj II sú totiž pečiatky, ktoré jasne hovoria, že auto je určené na likvidáciu. Jednotlivo dovezené vozidlá z Nemecka majú v registračných dokladoch záznam „Verwertungsnachweis lag vor“, v preklade z nemčiny to znamená „Predložené potvrdenie o likvidácii“.

Na obidvoch stranách OEV časť I svieti výrazná pečiatka, že vozidlo bolo určené na likvidáciu. Rovnako je uvedené, že vozidlo bolo stiahnuté z premávky (Außerbetriebsetzung) s dátumom 3 fotografie v galérii Na obidvoch stranách OEV časť I svieti výrazná pečiatka, že vozidlo bolo určené na likvidáciu. Rovnako je uvedené, že vozidlo bolo stiahnuté z premávky (Außerbetriebsetzung) s dátumom Zdroj: Iris Ident

O snahe podviesť kupca svedčia aj ďalšie znaky. Prvým signálom je samolepka nalepená priamo na doklade, na ktorej je uvedené VIN číslo a čiarový kód. Ďalším znakom je pečiatka „ungültig“, čo v nemčine znamená „neplatný“. Toto označenie sa pri klasickom odhlásení vozidla na export z Nemecka už niekoľko rokov nepoužíva.

Tretím možným signálom, ktorý svedčí o pokuse o manipuláciu, je odstrihnutý roh na OEV časť I alebo II, prípadne na obidvoch. Pri bežnom odhlásení vozidla na export je tento postup vysoko nepravdepodobný a neobvyklý.

Na fotografii OEV časť II vidno roky nepoužívanú pečiatku aj samolepku s čiarovým kódom 3 fotografie v galérii Na fotografii OEV časť II vidno roky nepoužívanú pečiatku aj samolepku s čiarovým kódom Zdroj: Iris Ident

Akonáhle sa vám dostanú do rúk takéto doklady, auto nekupujte. Na Slovensku ho totiž nezaregistrujete. Iris Ident upozorňuje, že na základe zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke schvaľovací orgán nesmie uznať ani schváliť jednotlivo dovezené auto, ak bolo vyradené z evidencie vozidiel v inom štáte z dôvodu jeho recyklovateľnosti, alebo ak malo byť zošrotované. Ak auto s takýmto záznamom pristavíte na kontrolu originality, ktorá je podmienkou pre jeho prihlásenie na Slovensku, technici kontrolu nevykonajú.

Na záver odporúčame nedať sa uchlácholiť. Mnohí podvodníci sú v predaji zmanipulovaných vozidiel veľmi obratní a vystupujú ako seriózni predajcovia. Viac než v ktorejkoľvek oblasti platí: dôveruj, ale preveruj. Ak sa spoľahnete na "dobré slovo", poľahky prídete o svoje ťažko zarobené peniaze, zostanete bez auta a podvodník zmizne ako para nad hrncom. Aj pri najmenšej pochybnosti preto dajte ruky preč!


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×