Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kúpa auta z Nemecka: Pozor na nový podvod!

Podvodníci sa nezastavia pred ničím, ich jediným cieľom zarobiť. Na Slovensku sa začali množiť prípady predaja nemeckých jazdeniek určených na likvidáciu. Takéto auto pritom u nás neprihlásite!
3 19.03.2019 / Soňa Zverková

Je známy fakt, že mnohí ľudia sa v snahe zarobiť peniaze, obvykle na úkor iných, nezastavia vôbec pred ničím. Jedným z takýchto pokusov sú podvody s autami zo zahraničia. Nešťastní kupujúci pre svoju naivitu či dôveru k predávajúcemu často nemajú vo výsledku auto ani peniaze. Spôsoby sú rôzne, na najnovší podvod nás upozornila Technická služba kontroly originality Iris Ident.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa jej informácií sa k nám v ostatnom období začali dovážať podozrivé ojazdené vozidlá z Nemecka. Problém však spočíva v tom, že tieto autá boli v domovskej krajine určené na likvidáciu. Pravdepodobným dôvodom zošrotovania boli staršie emisné normy. Majiteľ síce dostal finančný príspevok na kúpu nového vozidla, akúsi obdobu nášho bývalého šrotovného, lenže ten sa s dotáciou neuspokojil a za svoje staré auto sa snažil získať vyšší obnos. Takéto vozidlá sa vo veľkej miere sťahujú do iných krajín EÚ, vrátane Slovenska.

Ako spoznať „nečisté“ vozidlo

Vždy odporúčame pred kúpou poriadne skontrolovať pôvodné nemecké doklady a najmä porovnať VIN číslo na doklade a vyhliadnutom aute. Ak vám ich predávajúci neukáže alebo nesedia technické údaje, okamžite ruky preč! Bez ohľadu na výbornú cenu a na to, ako dobre auto vyzerá. Akonáhle je totiž vozidlo v domovskej krajine určené na zošrotovanie, na Slovensku ho nemáte šancu zaregistrovať!

V nemeckom osvedčení o evidencii (OEC) v časti I aj II sú totiž pečiatky, ktoré jasne hovoria, že auto je určené na likvidáciu. Jednotlivo dovezené vozidlá z Nemecka majú v registračných dokladoch záznam „Verwertungsnachweis lag vor“, v preklade z nemčiny to znamená „Predložené potvrdenie o likvidácii“.

Na obidvoch stranách OEV časť I svieti výrazná pečiatka, že vozidlo bolo určené na likvidáciu. Rovnako je uvedené, že vozidlo bolo stiahnuté z premávky (Außerbetriebsetzung) s dátumom 3 fotografie v galérii Na obidvoch stranách OEV časť I svieti výrazná pečiatka, že vozidlo bolo určené na likvidáciu. Rovnako je uvedené, že vozidlo bolo stiahnuté z premávky (Außerbetriebsetzung) s dátumom Zdroj: Iris Ident

O snahe podviesť kupca svedčia aj ďalšie znaky. Prvým signálom je samolepka nalepená priamo na doklade, na ktorej je uvedené VIN číslo a čiarový kód. Ďalším znakom je pečiatka „ungültig“, čo v nemčine znamená „neplatný“. Toto označenie sa pri klasickom odhlásení vozidla na export z Nemecka už niekoľko rokov nepoužíva.

Tretím možným signálom, ktorý svedčí o pokuse o manipuláciu, je odstrihnutý roh na OEV časť I alebo II, prípadne na obidvoch. Pri bežnom odhlásení vozidla na export je tento postup vysoko nepravdepodobný a neobvyklý.

Na fotografii OEV časť II vidno roky nepoužívanú pečiatku aj samolepku s čiarovým kódom 3 fotografie v galérii Na fotografii OEV časť II vidno roky nepoužívanú pečiatku aj samolepku s čiarovým kódom Zdroj: Iris Ident

Akonáhle sa vám dostanú do rúk takéto doklady, auto nekupujte. Na Slovensku ho totiž nezaregistrujete. Iris Ident upozorňuje, že na základe zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke schvaľovací orgán nesmie uznať ani schváliť jednotlivo dovezené auto, ak bolo vyradené z evidencie vozidiel v inom štáte z dôvodu jeho recyklovateľnosti, alebo ak malo byť zošrotované. Ak auto s takýmto záznamom pristavíte na kontrolu originality, ktorá je podmienkou pre jeho prihlásenie na Slovensku, technici kontrolu nevykonajú.

Na záver odporúčame nedať sa uchlácholiť. Mnohí podvodníci sú v predaji zmanipulovaných vozidiel veľmi obratní a vystupujú ako seriózni predajcovia. Viac než v ktorejkoľvek oblasti platí: dôveruj, ale preveruj. Ak sa spoľahnete na "dobré slovo", poľahky prídete o svoje ťažko zarobené peniaze, zostanete bez auta a podvodník zmizne ako para nad hrncom. Aj pri najmenšej pochybnosti preto dajte ruky preč!


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

S vylepšenou druhou generáciou populárneho auta sme sa vydali z brehov Botnického zálivu na najsevernejší cíp kontinentu dostupný po asfalte.

Mazda CX-5: Japonské SUV na vrchole Európy
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×