Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nissan a Renault prehodnocujú svoju alianciu

Zatknutie Carlosa Ghosna dalo nespokojnému Nissanu šancu prehodnotiť rozloženie síl v aliancii s Renaultom. Zdá sa, že už čoskoro sa obidvaja partneri dohodnú.
19.03.2019 / TASR

Japonská automobilka Nissan Motor môže prehĺbiť spojenectvo s francúzskym Renaultom bez toho, aby revidovala doterajšiu širšiu alianciu, na ktorej sa obe firmy dohodli pred takmer 20 rokmi. K tomuto záveru dospel externý výbor poverený zlepšením riadenia v spoločnosti Nissan.

Na ostatnom zasadnutí výboru koncom minulého týždňa dosiahli jeho členovia „takmer konsenzus“, pokiaľ ide o odporučenie silnejšej úlohy riaditeľov, vytvorenia výboru na nominácie členov predstavenstva, audit a určovanie miezd riadiacich pracovníkov. Uviedli to zdroje oboznámené so situáciou pod podmienkou zachovania anonymity, keďže záverečné odporúčania ešte neboli zverejnené.

Obe automobilky upravia svoje partnerstvo, aby bolo postavené na rovnocennejšom základe a vyhlo sa koncentrácii moci, akú mal odvolaný predseda Carlos Ghosn pred svojím novembrovým zatknutím v Japonsku na základe obvinenia z finančných priestupkov.

Minulý týždeň Nissan, Renault a ich tretí menší partner Mitsubishi Motors založili novú spoločnú radu, zloženú z riaditeľov všetkých troch firiem. Rada bude dohliadať na prevádzku a riadenie. Zrušili tak predchádzajúcu štruktúru, v rámci ktorej mal kontrolu nad alianciou Ghosn.

Riaditelia všetkých troch automobiliek uviedli, že cieľom novej štruktúry nie je nahradiť alebo zmeniť rámcovú dohodu, ktorá bola vypracovaná v roku 2002 a dáva najväčšiemu akcionárovi Renaultu právo vymenovať vedúcich pracovníkov a riaditeľov spoločnosti Nissan. Externý výbor poverený Nissanom na to, aby navrhol spôsoby, ako posilniť firemné riadenie spoločnosti, v nedeľu (17. 3.) uviedol, že oznámi svoje konečné odporúčania 27. marca.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

S vylepšenou druhou generáciou populárneho auta sme sa vydali z brehov Botnického zálivu na najsevernejší cíp kontinentu dostupný po asfalte.

Mazda CX-5: Japonské SUV na vrchole Európy
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×