Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nissan a Renault prehodnocujú svoju alianciu

Zatknutie Carlosa Ghosna dalo nespokojnému Nissanu šancu prehodnotiť rozloženie síl v aliancii s Renaultom. Zdá sa, že už čoskoro sa obidvaja partneri dohodnú.
19.03.2019 / TASR

Japonská automobilka Nissan Motor môže prehĺbiť spojenectvo s francúzskym Renaultom bez toho, aby revidovala doterajšiu širšiu alianciu, na ktorej sa obe firmy dohodli pred takmer 20 rokmi. K tomuto záveru dospel externý výbor poverený zlepšením riadenia v spoločnosti Nissan.

Na ostatnom zasadnutí výboru koncom minulého týždňa dosiahli jeho členovia „takmer konsenzus“, pokiaľ ide o odporučenie silnejšej úlohy riaditeľov, vytvorenia výboru na nominácie členov predstavenstva, audit a určovanie miezd riadiacich pracovníkov. Uviedli to zdroje oboznámené so situáciou pod podmienkou zachovania anonymity, keďže záverečné odporúčania ešte neboli zverejnené.

Obe automobilky upravia svoje partnerstvo, aby bolo postavené na rovnocennejšom základe a vyhlo sa koncentrácii moci, akú mal odvolaný predseda Carlos Ghosn pred svojím novembrovým zatknutím v Japonsku na základe obvinenia z finančných priestupkov.

Minulý týždeň Nissan, Renault a ich tretí menší partner Mitsubishi Motors založili novú spoločnú radu, zloženú z riaditeľov všetkých troch firiem. Rada bude dohliadať na prevádzku a riadenie. Zrušili tak predchádzajúcu štruktúru, v rámci ktorej mal kontrolu nad alianciou Ghosn.

Riaditelia všetkých troch automobiliek uviedli, že cieľom novej štruktúry nie je nahradiť alebo zmeniť rámcovú dohodu, ktorá bola vypracovaná v roku 2002 a dáva najväčšiemu akcionárovi Renaultu právo vymenovať vedúcich pracovníkov a riaditeľov spoločnosti Nissan. Externý výbor poverený Nissanom na to, aby navrhol spôsoby, ako posilniť firemné riadenie spoločnosti, v nedeľu (17. 3.) uviedol, že oznámi svoje konečné odporúčania 27. marca.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×