Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Príjmy z mýta rastú, najviac platia cudzinci

Ministerstvo financií zrejme môže byť spokojné s príjmami z elektronického mýta za nákladné vozidlá. Vo februári sa vybralo vyše 17 miliónov, čo je viac než vlani.
19.03.2019 / TASR

Vo februári tohto roka sa na mýte vybralo 17,19 milióna eur. Medziročne to znamená nárast o 6,2 percenta. Informoval o tom manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej firmy SkyToll Anton Bódis.

V druhom mesiaci roka 2019 sa za využívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest vybralo mýto vo výške 11,79 milióna eur. Je to o 5,8 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Na spoplatnených cestách prvej triedy to bolo 5,39 milióna eur, čo je o 7,3 percenta vyšší výber ako vo februári 2018. Prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia pritom zaplatili 47,2 percenta z celkovej sumy vybraného mýta.

"Dňom s najvyšším výberom za sledovaný mesiac bol 25. február, keď sa vybralo 839 345 eur. Vo februári využívalo vymedzené úseky ciest v priemere 37 590 vozidiel nad 3,5 tony denne. Oproti januáru ich počet vzrástol o 13,6 percenta," priblížil Bódis.

V mýtnom systéme bolo k 28. februáru 2019 zaregistrovaných 267 342 palubných jednotiek, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 214 viac. Z celkového počtu pritom 72,7 percenta pripadá na vozidlá zo zahraničia. Mýtna polícia zároveň riešila vo februári na vymedzených úsekoch ciest 538 prípadov porušenia zákona o výbere mýta a od vodičov vybrala mýto vo výške 5 166 eur.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×