Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Príjmy z mýta rastú, najviac platia cudzinci

Ministerstvo financií zrejme môže byť spokojné s príjmami z elektronického mýta za nákladné vozidlá. Vo februári sa vybralo vyše 17 miliónov, čo je viac než vlani.
19.03.2019 / TASR

Vo februári tohto roka sa na mýte vybralo 17,19 milióna eur. Medziročne to znamená nárast o 6,2 percenta. Informoval o tom manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej firmy SkyToll Anton Bódis.

V druhom mesiaci roka 2019 sa za využívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest vybralo mýto vo výške 11,79 milióna eur. Je to o 5,8 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Na spoplatnených cestách prvej triedy to bolo 5,39 milióna eur, čo je o 7,3 percenta vyšší výber ako vo februári 2018. Prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia pritom zaplatili 47,2 percenta z celkovej sumy vybraného mýta.

"Dňom s najvyšším výberom za sledovaný mesiac bol 25. február, keď sa vybralo 839 345 eur. Vo februári využívalo vymedzené úseky ciest v priemere 37 590 vozidiel nad 3,5 tony denne. Oproti januáru ich počet vzrástol o 13,6 percenta," priblížil Bódis.

V mýtnom systéme bolo k 28. februáru 2019 zaregistrovaných 267 342 palubných jednotiek, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 214 viac. Z celkového počtu pritom 72,7 percenta pripadá na vozidlá zo zahraničia. Mýtna polícia zároveň riešila vo februári na vymedzených úsekoch ciest 538 prípadov porušenia zákona o výbere mýta a od vodičov vybrala mýto vo výške 5 166 eur.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×