Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Ďalší vývoj je vo hviezdach

Rast cien ropy brzdia obavy zo stavu svetovej ekonomiky, čo nahráva do karát motoristom. Minimálne tým, že zdražovanie je zatiaľ len kozmetické.
2 18.03.2019 / Soňa Zverková

Ceny ropy stúpajú, no ich potenciál rastu tlmia obavy zo stavu globálnej ekonomiky. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 67,16 dolára za barel (59,39 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 65,75 dolára za barel (58,59 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, za rastom cien stoja predovšetkým tri faktory. Tým prvým je pokles zásob ropy v USA o 3,9 milióna barelov. Druhým je pokračujúce plnenie dohody o obmedzení ťažby medzi významnými ropnými krajinami. Tretím kríza vo Venezuele, pre ktorú krajina dodáva na trh menej svojho čierneho zlata. Proti týmto trom faktorom stojí jeden jediný, ktorý ich však svojou silou vyváži. A tým sú obavy zo spomalenia rastu svetového hospodárstva, s ktorým úzko súvisí možný pokles dopytu po rope.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo svojej minulotýždňovej správe totiž v druhej polovici tohto roka očakáva pokles globálneho dopytu po rope a zároveň nárast ponuky zo štátov mimo OPEC, predovšetkým zo strany USA. Táto prognóza môže motivovať členské krajiny, aby pokračovali v tlmení ťažby minimálne do konca roka 2019. Na túto tému bolo aj víkendové rokovanie OPEC a ďalších významných producentov v Baku, kde sa riešilo práve plánované zníženie produkcie. Vzhľadom na to Lipovský očakáva tento týždeň výraznejšie kolísanie cien ropy.

Benzín a nafta: Stáva sa zlacnenie sci-fi?

Ropa už druhý týždeň stagnuje, no dobré vyhliadky zrejme neprinesie. Významní producenti totiž nemajú veľký záujem o lacnejšie čierne zlato.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 11. marca vybrali nahor, i keď len kozmeticky. Benzín zdražel o 0,2 centu a diesel o 0,1 centu. Ceny palív v Rotterdame sa vyvíjali odlišne: kým benzín stúpol o tri eurá za tonu, diesel klesol o tri eurá. Podľa Lipovského sa pod tento vývoj podpísal najmä fakt, že od začiatku októbra 2018 sa narušil vzťah medzi cenami benzínu a dieselu. Benzín totiž zlacňoval rýchlejšie než nafta, v dôsledku čoho bola nafta v Rotterdame oveľa drahšie než benzín. Súčasný vývoj však naznačuje obnovenie pôvodného vzťahu medzi obomi palivami. Analytik očakáva, že v najbližších týždňoch benzín na našich čerpacích staniciach zdražie o dva až tri centy, kým diesel sa udrží na súčasnej úrovni.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 4. marca sme tankovali benzín o 1,7 centu drahšie než vlani, o týždeň sa sa garde obrátilo: tankujeme lacnejšie o 0,3 centu. Diesel je stále drahší a medziročný rozdiel sa zväčšil zo 7,6 na 8,7 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×