Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Burzový dozor v USA žaluje VW a Martina Winterkorna

Ak si bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn myslel, že dieselgate sa už pre neho skončil, mýlil sa. Spolu s koncernom aj on osobne čelí žalobu pre burzový podvod.
16.03.2019 / TASR

Americká Komisia pre burzy a cenné papiere (SEC) podala v súvislosti s emisnou kauzou žalobu na nemeckú automobilku Volkswagen a jej bývalého šéfa Martina Winterkorna. Ako dôvod uviedla, že firma sa na amerických investoroch dopustila "masívneho podvodu".

V žalobe podanej vo štvrtok (14. 3.) v Kalifornii SEC uviedla, že Volkswagen vydal na americkom trhu dlhopisy a cenné papiere kryté aktívami za miliardy dolárov, pritom jeho manažment vedel, že viac než 500 000 áut s naftovým pohonom v USA výrazne prekračuje emisné limity.

Podľa SEC tak VW "opakovane klamal a zavádzal amerických investorov, spotrebiteľov a regulačné úrady, pričom na emisii za výhodnejších podmienok zarobil stovky miliónov dolárov". VW však obvinenia odmieta a mieni sa brániť. Podľa hovorcu automobilky "investori neboli poškodení a firma emitované dlhopisy splatila aj s úrokmi v plnej miere a načas".

Problémy Volkswagenu začali v septembri 2015, keď americký Úrad na ochranu životného prostredia (EPA) informoval, že spoločnosť do státisícov naftových áut v USA namontovala softvér, ktorý počas testovacej fázy vykazoval emisie v rámci noriem, v reálnej premávke ich ale vysoko prekračoval. Spoločnosť neskôr priznala, že vo svete predala okolo 11 miliónov takto "upravených" áut, z toho len v Nemecku približne 2,4 milióna.

Od vypuknutia aféry v roku 2015 stál emisný škandál nemeckú automobilku približne 28 miliárd eur. Do tejto sumy sú zahrnuté pokuty, kompenzácie pre poškodených vlastníkov áut, predajcov a štáty, náklady na odkúpenie áut a úpravy dotknutých vozidiel. Väčšinu peňazí získali Američania. V Spojených štátoch bolo zároveň v súvislosti s kauzou obvinených 13 ľudí, vrátane Winterkorna a štyroch manažérov z Audi.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×