Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla Model Y: Realitou až na budúci rok

SUV neskrýva príbuzenský vzťah so sedanom navonok ani v interiéri. Dostupné má byť v štyroch verziách, no na ostrý štart predaja si počkáme.
5 15.03.2019 / Marek Pokrývka

Elon Musk začiatkom mesiaca oznámil, že dňa 14.3. odhalí ďalší produkt Tesla Motors označený písmenom ypsilon. O jeho mene sa hovorilo dávno. Názov nebol zvolený náhodne, spolu s ďalšími členmi portfólia tvorí provokatívne slovíčko S3XY. Základom najmladšieho člena rodiny je už známy Model 3. Istá miera príbuznosti bola očakávaná, napriek tomu jej rozsah prekvapil.

Štvrtý člen portfólia prevzal mnohé rysy od brata 5 fotografií v galérii Štvrtý člen portfólia prevzal mnohé rysy od brata Zdroj: Tesla Motors

Šéf americkej automobilky sa dávnejšie vyjadril, že úzke väzby medzi duom S/X boli chybou. Pri menšej a dostupnejšej dvojici sa preto čakali väčšie rozdiely. No opak je pravdou, čo načrtla pred niekoľkými dňami pilotná fotografia. Spriaznené elektromobily majú navonok množstvo spoločných rysov. Vidieť to najmä na diódových svetlách, ktoré sa zdajú byť celkom identické.

Tesla Model Y má mohutnejšiu karosériu, ktorá je výrazne vyššia a disponuje štedrejšími plochami presklenia. Sklo môže tvoriť aj kompletnú strechu.  Okrem toho sa toto vozidlo od služobne staršieho súrodenca odlišuje nelakovanými plastovými dielcami chrániacimi plechy, nájsť ich možno na blatníkoch, prahoch i nárazníkoch. Taktiež má o niečo väčšiu svetlú výšku. Rozdiel však nie je nijak priepastný, aj preto by bolo pri tomto vozidle vhodnejší termín crossover než SUV.

Interiér kopíruje sedan, no má byť priestrannejší 5 fotografií v galérii Interiér kopíruje sedan, no má byť priestrannejší Zdroj: Tesla Motors

Elektromobil neskrýva vzťahy ani zvnútra. Veľká časť interiéru je priamo prevzatá zo sedanu, zhodné sa zdajú byť sedadlá, centrálny tunel i minimalistická palubná doska. Jej ústredným bodom je 15-palcový dotykový displej združujúci všetky funkcie i informácie. Vďaka vyššiemu stropu by kabína mala poskytovať viac miesta, čo sa asi dotkne aj batožinového priestoru. Jeho objem nepoznáme. No nepochybne bude slušný, nakoľko tu chce Tesla ponúkať opciu tretieho radu sedadiel.

Ypsilon má byť dostupný v štyroch konfiguráciách, základ bude niesť prívlastok Standard Range. Ponúkne akčný rádius na úrovni 370 km. Zrýchlenie na stovku má tejto verzii trvať 5,9 sekundy a jej najvyšším tempom je 193 km/h. O stupeň vyššie sa postaví model Long Range disponujúci dojazdom vyše 480 kilometrov. Bude aj rýchlejší, šprint 0-100 km/h mu zaberie presne 5,5 sekundy a dosiahne najvyššiu métu 210 km/h.

Prvé sériové kusy sa objavia až na jeseň roka 2020 5 fotografií v galérii Prvé sériové kusy sa objavia až na jeseň roka 2020 Zdroj: Tesla Motors

Pri týchto vyhotoveniach má Tesla Model Y poháňané zadné kolesá, variant s prívlastkom Dual Motor AWD prináša ďalší elektromotor na prednej náprave. Vďaka nemu vie tradičnú akceleráciu zvládnuť za 4,8 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť je 217 km/h, na jedno nabitie má toto vozidlo prejsť asi 450 km. Rovnaký údaj uvádza automobilka pre vrcholný variant Performance. Ten však obligátnu stovečku zhltne už za 3,5 sekundy a zrýchľovať prestane až na méte 241 km/h.

Okrem parametrov zverejnil kalifornský výrobca aj predbežné ceny. Za najlacnejšiu verziu nového elektromobilu si chce pýtať 39-tisíc dolárov (asi 34 500 eur), kým špička má stáť 60-tisíc v americkej mene (zhruba 53 100 eur). Na ostrý štart predaja si však ešte počkáme. Model Y sa stane realitou až na budúci rok, Tesla plánuje vozidlo uviesť počas jesene. Najdostupnejší model má pritom na trh prísť na jar roku 2021. Záujemcovia teda musia čakať, čo nie je pri tejto značke nič nové...


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×