Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Porsche Taycan: Prvé skice elektromobilu

Sériový model sa bude dizajnovo držať štúdie, dostane však klasické dvere či spätné zrkadlá. Stovku by mal zvládnuť pod 3,5 sekundy.
2 15.03.2019 / Marek Pokrývka

Na nástup doby elektrickej sa chystá veľká časť koncernu Volkswagen. Porsche nie je v tomto smere výnimkou, aktuálne ponúka viacero plug-in hybridov a dlhší čas avizuje príchod rýdzo batériového modelu. Ten predznamenal ešte v roku 2015 atraktívny koncept Mission E. Pripravované vozidlo dostalo vlani označenie Taycan a nemecká automobilka k nemu vydala aj pilotné video. V súčasnosti vypustila do sveta prvé skice elektromobilu.

Tvary predného nárazníka budú na sériovej verzii upravené 2 fotografie v galérii Tvary predného nárazníka budú na sériovej verzii upravené Zdroj: Porsche

Fotografie prototypov už dlhšie potvrdzujú, že základné dizajnové rysy vozidla zostanú nezmenené. Náčrty tomu dávajú oficiálnu pečať. V sériovom stave bude mať sedan o niečo väčšie svetlomety a tiež odlišne tvarovaný nárazník s mohutnejšími otvormi. Tie však môžu byť zaslepené. Na obrázkoch sú vidieť tiež štandardné spätné zrkadlá namiesto kamier.

Umiestnenie kľučiek síce tieto materiály nezachytávajú, no podľa vývojových prototypov budú dvere klasické. Tie zadné sa teda nemajú otvárať proti smeru jazdy ako na pôvodnej štúdii. Na skici dobre vidieť disky kolies, ktoré budú mať výrazne aerodynamický tvar čiastočne maskovaný dvojfarebným finišom. Zadok asi prejde akurát detailnými úpravami difúzora.

Taycan bude pravdepodobne o niečo menší než Panamera 2 fotografie v galérii Taycan bude pravdepodobne o niečo menší než Panamera Zdroj: Porsche

O technickej stránke už vieme viacero základných rysov. Porsche Taycan má mať poháňané všetky kolesá prostredníctvom elektromotorov so spoločným výkonom vyše 440 kW, čo je približne 600 koní. Automobilka už skôr avizovala zrýchlenie 0-100 km/h pod 3,5 sekundy. Dojazd na jedno nabitie zatiaľ potvrdený nie je, ale mal by presahovať úroveň 400 kilometrov.

Audi e-tron GT: Keď je elektrina príťažlivá

Ingolstadt odhalil v LA konceptu sedanu, ktorý okrem krásneho dizajnu láka aj na takmer 600 elektrických koní a dojazd vyše 400 kilometrov.

Na zverejnenie finálnych čísel si budeme musieť ešte niekoľko mesiacov počkať, detaily sa s veľkou pravdepodobnosťou dozvieme na jesennom autosalóne vo Frankfurte. Zuffenhausen totiž potvrdil septembrové uvedenie elektromobilu. Okrem toho uvádza, že už eviduje 20-tisíc záujemcov o vozidlo. Cenu zatiaľ nepoznáme. Taycan pritom nebude v rámci koncernu jedináčikom, na rovnakej technike vznikne aj súrodenec predznamenaný konceptom Audi e-tron GT.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×