Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Boj proti zlodejom: Toyota má nový patent

Japonská automobilka si nechala registrovať technológiu palubnej voňavky, ktorá môže v prípade potreby aj zaútočiť slzným plynom.
1 13.03.2019 / Marek Pokrývka

Automobily patria k obľúbeným cieľom dlhoprstých. Počas desaťročí prešli síce veľkým vývojom z hľadiska zabezpečenia, ale zločinci s nimi stále dokážu držať krok. Možno to vidieť na vlne krádeží zneužívajúcej zraniteľnosť bezkľúčového systému. Boj proti zlodejom ďalej pokračuje a Toyota má v tejto oblasti momentálne nový patent. Týka sa palubného systému vône.

Ilustračná snímka

Voňavku integrovanú do vzduchotechniky vozidiel ponúka dnes viacero značiek, z prémiových segmentov začína postupne prenikať nižšie. Japonský gigant s ním taktiež do budúcnosti ráta. Chce ho pritom zviazať s telefónmi konkrétnych užívateľov, aby mohol automaticky nastaviť preferovanú arómu. Podstatne zaujímavejší je však vedľajší prvok.

Toyota chce tento systém využiť aj proti zlodejom. V prípade neoprávneného vniknutia do vozidla a pokusu naštartovať sa má do interiéru vstreknúť slzný plyn, čo by dlhoprstých malo donútiť opustiť kabínu. Ak teda nemajú plynové masky... Otázkou zostáva, či táto funkcia nemôže zlyhať a omylom sa aktivovať s právoplatným vodičom za volantom. Problémom môže byť aj v prípade nehody.

Triky na zlodejov: Takto vám auto neukradnú

Krádeže vozidiel síce klesajú, no zlodeji stále za sebou nechávajú nešťastných motoristov. Existuje mnoho typov zabezpečenia. Autoklub ADAC sa pozrel na zúbok tým najčastejším.

Konkrétne odpovede zatiaľ japonská automobilka nemá. Vec si dala práve patentovať, konkrétne technické aspekty ešte asi prejdú vývojom. Isté však nie je ani to. Mnohé značky si dávajú registrovať technológie, ktorých reálne nasadenie nie je isté a systém so slzným plynom patrí medzi ne. No v prípade jeho realizácie by išlo o zaujímavé spestrenie zabezpečovacieho arzenálu.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×