Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Boj proti zlodejom: Toyota má nový patent

Japonská automobilka si nechala registrovať technológiu palubnej voňavky, ktorá môže v prípade potreby aj zaútočiť slzným plynom.
1 13.03.2019 / Marek Pokrývka

Automobily patria k obľúbeným cieľom dlhoprstých. Počas desaťročí prešli síce veľkým vývojom z hľadiska zabezpečenia, ale zločinci s nimi stále dokážu držať krok. Možno to vidieť na vlne krádeží zneužívajúcej zraniteľnosť bezkľúčového systému. Boj proti zlodejom ďalej pokračuje a Toyota má v tejto oblasti momentálne nový patent. Týka sa palubného systému vône.

Ilustračná snímka

Voňavku integrovanú do vzduchotechniky vozidiel ponúka dnes viacero značiek, z prémiových segmentov začína postupne prenikať nižšie. Japonský gigant s ním taktiež do budúcnosti ráta. Chce ho pritom zviazať s telefónmi konkrétnych užívateľov, aby mohol automaticky nastaviť preferovanú arómu. Podstatne zaujímavejší je však vedľajší prvok.

Toyota chce tento systém využiť aj proti zlodejom. V prípade neoprávneného vniknutia do vozidla a pokusu naštartovať sa má do interiéru vstreknúť slzný plyn, čo by dlhoprstých malo donútiť opustiť kabínu. Ak teda nemajú plynové masky... Otázkou zostáva, či táto funkcia nemôže zlyhať a omylom sa aktivovať s právoplatným vodičom za volantom. Problémom môže byť aj v prípade nehody.

Triky na zlodejov: Takto vám auto neukradnú

Krádeže vozidiel síce klesajú, no zlodeji stále za sebou nechávajú nešťastných motoristov. Existuje mnoho typov zabezpečenia. Autoklub ADAC sa pozrel na zúbok tým najčastejším.

Konkrétne odpovede zatiaľ japonská automobilka nemá. Vec si dala práve patentovať, konkrétne technické aspekty ešte asi prejdú vývojom. Isté však nie je ani to. Mnohé značky si dávajú registrovať technológie, ktorých reálne nasadenie nie je isté a systém so slzným plynom patrí medzi ne. No v prípade jeho realizácie by išlo o zaujímavé spestrenie zabezpečovacieho arzenálu.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×