Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svetové auto roka: Kto je vo finále?

VIDEO
O prestížny globálny titul sa na autosalóne v New Yorku pobijú tri modely, ďalšie trojice čaká zápas o sprievodné ocenenia.
1 13.03.2019 / Marek Pokrývka

Deň pred oficiálnym otvorením brán ženevského autosalóna sa na jeho pôde odohrala nečakaná dráma. Počas vyhlasovania výsledkov ankety Auto roka sa po prvýkrát v histórii stalo, že dve vozidlá skončili s rovnakým počtom bodov. Vďaka preferenčným hlasom nakoniec zvíťazil Jaguar I-Pace. V apríli nás čaká globálna verzia tejto súťaže a teraz už poznáme kandidátov na výhru. Spomedzi nich vzíde víťaz na autosalóne v New Yorku.

Vyhlásenie výsledkov svetovej súťaže sa odohrá v NY

Kto je teda vo finále? O celkový titul sa pobijú tri modely, držiteľ sošky z Európy bude konkurovať modelom Audi e-tron a Volvo S60/V60. Konečnú trojicu vybrala porota z predtým zvolenej desiatky vozidiel. Na selekcii sa podieľalo 86 motoristických novinárov z 18 svetových krajín, ktorí rozhodnú aj o celkovom triumfe. Hlavná cena však neprichádza osamotene.

Svetové auto roka zvykne okrem ústrednej kategórie obsahovať aj viacero ďalších a ročník 2019 nebude výnimkou. Sprievodných ocenení je dovedna päť. Súťažiť medzi sebou budú mestské autá, kde sa do konečného výberu dostali modely Hyundai Santro, Kia Soul a Suzuki Jimny. V triede luxusných vozidiel môže zvíťaziť Audi A7, Q8 alebo BMW radu 8.

Auto roka 2019: Veľká dráma vo finále

Po spočítaní bodového hodnotenia boli na prvom mieste dva modely, o víťazovi nakoniec rozhodli preferenčné hlasy.

V oblasti výkonných modelov bude o prvenstvo súperiť kupé Aston Martin Vantage, McLaren 720S a liftback Mercedes-AMG GT. Chýbať nemôže „zelený“ segment, v ňom sa objaví trojica Audi e-tron, Hyndai Nexo a Jaguar I-Pace. Britské elektrické SUV si brúsi zuby aj za dizajnové ocenenie. Tam musí poraziť Suzuki Jimny a Volvo XC40, verdikt však bude na porote.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×