Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Plug-in hybridy Jeep: 4x4 bez kardanu

ZO ŽENEVY
So zmiešaným pohonom prichádza Renegade a Compass, v oboch prípadoch je na prednej osi 1,3-litrový prepĺňaný štvorvalec a vzadu elektromotor.
33 12.03.2019 / Marek Pokrývka

Povinné obmedzovanie flotilových emisií ovplyvnilo plány mnohých svetových značiek a tlačí ich do vývoja elektrických či aspoň hybridných modelov. Trendu sa nevyhol ani Jeep. Severoamerický výrobca predviedol na autosalóne v Ženeve dve vozidlá schopné tankovať benzín i elektrinu, ktoré boli pokrstené prívlastkom 4x4e. Prvými nositeľmi štítka sú typy Renegade a Compass.

Pár plug-in hybridov uviedol Jeff Hines, šéf značky pre región EMEA 33 fotografií v galérii Pár plug-in hybridov uviedol Jeff Hines, šéf značky pre región EMEA Zdroj: Jeep

Dvojica rôzne veľkých vozidiel z dielne koncernu FCA disponuje pohonnými reťazcami s viacerými spoločnými rysmi. Pod kapotou pracuje prepĺňaný zážihový štvorvalec so zdvihovým objemom 1,3 litra a poháňa prednú nápravu. Vzadu je samostatný elektromotor. Pohonné jednotky nie sú nijako prepojené, systém 4x4 teda funguje celkom bez kardanu.

Presné parametre techniky z kategórie PHEV zatiaľ automobilka nezverejnila. V prípade typu Renegade uvádza maximálny výkon v mantineloch 190 až 240 koní, Compass by mal disponovať hornou hranicou tohto rozmedzia. Obe vozidlá vraj vedia prejsť elektricky približne 50 kilometrov s maximálnou rýchlosťou 130 km/h. Jeep uvádza aj ďalší údaj, kombinované emisie oxidu uhličitého majú dosiahnuť úroveň 50 g/km.

Oba nové modely majú zásuvku pod viečkom symetrickým k nádrži 33 fotografií v galérii Oba nové modely majú zásuvku pod viečkom symetrickým k nádrži Zdroj: Jeep

Americká automobilka chcela premiérou rovno vyslať signál, že pohon kombinujúci spaľovací motor a elektrickú energiu neohrozuje terénne schopnosti vozidiel. Obe preto ukázal vo vyhotovení Trailhawk. Ide o najdrsnejší štandardný model, v prípade prezentovaných exemplárov ho popri červenej farbe špecifikujú mierne upravené tvary nárazníkov s väčšími nájazdovými uhlami, plakety na predných blatníkoch, označenie na piatych dverách, disky kolies a zopár ďalších detailov.

Test Jeep Compass: Američan do nepohody

Nástupca kontroverzného vozidla prináša štýlový zovňajšok a výnimočné terénne schopnosti, v niektorých bodoch však za súpermi zaostáva.

Kabína dvojice vozidiel neprešla žiadnymi väčšími zmenami. Prístrojový panel sa prispôsobil prítomnosti elektrickej časti pohonu, zmiešané vnútornosti možno sledovať aj na centrálnom infotainmente. Na centrálnej konzole okrem toho pribudlo ovládanie režimov Hybrid, Electric a E-Save. Ovládač štvorkolky sa však nezmenil, zachovaná je tiež páka samočinnej prevodovky.

Presné parametre pohonného systému zatiaľ výrobca nezverejnil 33 fotografií v galérii Presné parametre pohonného systému zatiaľ výrobca nezverejnil Zdroj: Jeep

Vzhľadom na malý počet konkrétnych technických parametrov i zatiaľ neschválenú homologizáciu plug-in hybridu Compass očakávame, že reálne uvedenie do predaja ešte nejaký čas potrvá. Jeep žiaden presný dátum nepovedal. A nevyjadril sa ani k cene, aj keď v oboch prípadoch sa vyhotovenia PHEV asi postavia na vrchol ponuky.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×