Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Stáva sa zlacnenie sci-fi?

Ropa už druhý týždeň stagnuje, no dobré vyhliadky zrejme neprinesie. Významní producenti totiž nemajú veľký záujem o lacnejšie čierne zlato.
2 11.03.2019 / Soňa Zverková

Ceny ropy v minulom týždni pokračovali v stagnácii aj napriek znižovaniu produkcie krajín OPEC. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 65,75 dolára za barel (58,59 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 65,07 dolára za barel (57,16 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, krajiny OPEC síce znížili ťažbu na najnižšiu úroveň od marca 2015, no ekonomické indikátory zastavili rast cien ropy. Vo veľkej miere k tomu prispelo zníženie prognózy hospodárskeho rastu a inflácie na nasledujúce roky Európskou centrálnou bankou. To podporilo obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky, s čím môže súvisieť riziko poklesu dopytu po rope vo svete.

Pozitívny pokrok v obchodných rozhovoroch medzi USA a Čínou a následne dosiahnutie obchodnej dohody by viedlo k opätovnému naštartovaniu hospodárskeho rastu, čo by obnovilo dopyt po rope a teda aj rast cien. Súčasná situácia však môže z krátkodobého hľadiska tlačiť na pokles cien ropy.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 4. marca vybrali nahor. Benzín zdražel o 2,3 centu a diesel o 1,8 centu. Vývoj eurových cien palív v Rotterdame bol zmiešaný. Kým benzín v priebehu prvých štyroch dní zdražel o 15 eur za tonu, cena tony benzínu zostala nezmenená. Dochádza tak k obnoveniu pôvodného vzťahu medzi cenami oboch palív, ktorý sa narušil v októbri minulého roka. Na základe tohto vývoja Lipovský očakáva zdraženie benzínu do dvoch až troch centov a dieselu do jedného centu.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 25. februára sme tankovali benzín o 2,3 centu drahšie než vlani, o týždeň sa rozdiel zmenšil na 1,7 centu. Odstup v cenách dieselu sa zväčšil len minimálne: medziročný rozdiel sa zvýšil zo 7,3 na 7,6 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×