Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V Česku pribudnú na diaľniciach nové značky

Ak vodič vojde do protismeru na diaľnici, je vzhľadom na vysokú rýchlosť riziko zrážky mimoriadne veľké. Česko preto mieni na rizikových úsekoch nainštalovať nové značky.
08.03.2019 / Soňa Zverková

České ministerstvo dopravy vydalo povolenie k umiestneniu dopravných značiek
STOP – PROTISMER. Nové značky sa budú osadzovať na najrizikovejších diaľničných úsekoch. Ministerstvo očakáva, že značky by mali obmedziť situácie, keď dezorientovaný vodič vojde do protismeru.

Vodič v protismere: Ako sa zachovať správne?

Prípady, keď nejaký vodič vojde na diaľnicu v protismere, sa stávajú u nás aj v zahraničí. Posledný skončil v decembri na rýchlostnej ceste R1 tragicky. Poradíme vám, ako sa zachovať.

„Po schválení dopravných značiek už nič nebráni v ich inštalácii. Osadenie prvých tabúľ začne okamžite. Najprv sa značky objavia v lokalitách, ktoré polícia označila ako najrizikovejšie. Následne bude polícia pokračovať vo výbere ďalších miest, kde majú nové varovné značky najväčší význam. Očakávam, že polícia vyberie tieto miesta čo najskôr, aby sme spoločne zvýšili bezpečnosť vodičov,“ povedal minister dopravy Dan Ťok.

Návrhy vychádzajú z analýz nehodovosti v dôsledku jazdy v protismere za minulý a tento rok, a to v miestach, kde polícia dokázala zistiť konkrétny výjazd alebo vjazd, ktorý vodič poučil. Okrem novej značky má vodičom pomôcť aj nový systém vodorovného značenia. Značka STOP – PROTISMER sa najskôr objaví na týchto úsekoch: na diaľnici D1 to budú výjazdy 41 do Prahy a 357 do Brna, na diaľnici D2 na nultom kilometri z centra Brna a na diaľnici D6 na výjazde 146 od Karlových Varov.

Nové značenie má zvýrazniť, že vodič vchádza alebo mu hrozí vjazd na diaľnicu v protismere, čo je jedna z najnebezpečnejších situácií, ktoré môžu vôbec na diaľnici nastať. Práve diaľničné privádzače sú najrizikovejším miestom, preto sa značky budú umiestňovať práve tam. Podobné značenie nie je v Európe ničím výnimočným, vodiči sa s nimi môžu stretnúť, okrem iného, aj v Rakúsku, Chorvátsku či Slovinsku.


Video
Najnovšie články
Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

S vylepšenou druhou generáciou populárneho auta sme sa vydali z brehov Botnického zálivu na najsevernejší cíp kontinentu dostupný po asfalte.

Mazda CX-5: Japonské SUV na vrchole Európy

Populárne terénne kombi z krajiny vychádzajúceho slnka dostalo ďalšiu generáciu, od príbuzného sedanu prevzalo interiér i 2,4-litrový motor s turbom.

Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×