Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fiat Centoventi: Dá vám absolútnu slobodu

ZO ŽENEVY
Aktuálny ročník ženevskej autoshow je do veľkej miery najmä o elektrifikovaní portfólia jedntotlivých automobiliek. Trendu sa nevyhýba ani Fiat, Taliani však pridávajú jedno originálne riešenie.
8 07.03.2019 / Filip Kadlečík

Z dnešného pohľadu sa zdá, že elektromobily ešte dlho nebudú atraktívne pre masy, najmä kvôli vysokej vstupnej investícii. S originálnou odpoveďou teraz prichádza Fiat, ktorý na autosalóne v Ženeve predstavil originálny koncept Centoventi. Štúdia je nielen pohľadom do budúcnosti značky, ale aj oslavou okrúhlych narodenín. Slovo “Centoventi” v preklade znamená “stodvadsať”, čo odkazuje na počet rokov, ktoré si už talianska automobilka odkrútila v automobilovom priemysle.

Ak by takto vyzerala nová Panda, vôbec by sme neboli proti 8 fotografií v galérii Ak by takto vyzerala nová Panda, vôbec by sme neboli proti Zdroj: Filip Kadlečík

Pod strechami Palexpa sa otvorene šepkalo o tom, že sa, z pohľadu dizajnu i techniky, pozeráme na nástupcu aktuálneho modelu Panda. Istá vizuálna podoba tu je nepopierateľná, takáto evolúcia populárneho typu by sa nám páčila. Dôležité sú tu však predovšetkým technológie a spôsobom, akým ku nim Fiat pristupuje. Toto auto si budete môcť plne konfigurovať podľa svojich predstáv.

Koncept Centoventi ponúka elektrický dojazd na úrovni 100 až 500 km v závislosti od toho, koľko balíčkov akumulátorov si zakúpite. Navyše, ak začnete základom - stovkou - a časom vám prestane stačiť, kapacita sa bude dať zväčšiť i počas používania. Fiat svoj nový počin prirovnáva k maliarskemu plátnu, na ktorom sa bude môcť každý majiteľ realizovať podľa svojich predstáv.

Interiér konceptu Fiat Centoventi je plne prispôsobiteľný požiadavkám majiteľa 8 fotografií v galérii Interiér konceptu Fiat Centoventi je plne prispôsobiteľný požiadavkám majiteľa Zdroj: Filip Kadlečík

Ak sme Citroën Ami One jednoduchosťou prirovnali k legu, toto auto bude jeho ultimátnou verziou. Možnosti personalizácie majú zahŕňať napríklad štyri typy striech, štyri druhy nárazníkov, 4 disky kolies či 4 špeciálne polepy. Štúdia je natoľko kompatibilná, že jej strecha sa dá podľa potrieb otvoriť, ale napríklad i využiť ako ďalší odkladací priestor. Obrovské možnosti individualizácie v interiéri - napríklad i výber počtu a druhu sedadiel, bude možný vďaka 3D tlači a použitiu moderných materiálov.

Citroën Ami One naživo: Lego na kolesách

Drobný elektromobil nás zaujal svojou jednoduchou konštrukciou, Francúzi okrem toho v Ženeve vystavujú aj limitované narodeninové modely.

V aute bude dostupný 20-palcový displej infotainmentu, ale ak vám ho nebude treba, vystačíte si aj so smartfónom, ktorý sa po pripojení zmení na informačné centrum vozidla. Takáto sloboda sa nám páči, netradičný prístup by malý Fiat po rokoch mohol vrátiť na mapu najpredávanejších modelov. O debute sériovej verzie Centoventi sa zatiaľ nehovorí, už dnes však vieme, že na budúcoročnej ženevskej autoshow nás bude stánok Fiatu zaujímať nadmieru - predstaví vraj ďalšiu generáciu modelu 500 a to rovno aj s elektrickou verziou.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Nissan avizuje Juke druhej generácie

Rakúsko prvýkrát prekonalo päťmiliónovú hranicu v počte registrácií nových vozidiel za jeden polrok.

V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×