Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Renault Clio: Fešák má aj hybridnú verziu

ZO ŽENEVY
Malý hatchback postavený na platforme CMF-B bude mať štyri benzínové a dva naftové motory, ponuku rozšíri model E-Tech.
13 1 príspevok 05.03.2019 / Marek Pokrývka

Na sklonku januára prezentoval Renault v poradí piatu generáciu typu Clio, ktorý tvorí významnú časť predajov značky. Jeho odhaleniu predchádzalo zverejnenie detailov o kabíne. S tretím balíčkom informácii sa francúzska automobilka rozhodla počkať, k priestoru pod kapotou sa vyjadrila až na ženevskom výstavisku. Potvrdila tam dlhšie kolujúce klebety o zmiešanej technike.

Clio prezradilo detaily o svojej technickej stránke 13 fotografií v galérii Clio prezradilo detaily o svojej technickej stránke Zdroj: Filip Kadlečík

Ako sa očakávalo, Renault Clio je prvým vozidlom postaveným na modulárnej aliančnej platforme CMF-B. V porovnaní s architektúrou predchodcu je 85% komponentov nových. Zmeny sa týkajú aj motorov, z ktorých najvýznamnejší nesie označenie E-Tech. Fešák dizajnovo nadväzujúci na predchodcu i väčší typ Mégane má totiž aj hybridnú verziu.

Prelomový model spojí bližšie nešpecifikovaný 1,6-litrový benzínový motor s dvomi elektromotormi a prevodovkou spadajúcou pravdepodobne medzi CVT. Súčasťou systému bude akumulátor pod podlahou batožinového priestoru, ktorý má kapacitu 1.2 kWh. Napriek nízkemu číslu má byť vozidlo podľa automobilky schopné prejsť až 80% urbanizovanej prevádzky na elektrinu. Spotreba sa má oproti porovnateľne výkonnému benzínu znížiť o približne 40 percent.

Prím bude hrať benzín, ale aspoň zatiaľ je tu aj nafta 13 fotografií v galérii Prím bude hrať benzín, ale aspoň zatiaľ je tu aj nafta Zdroj: Filip Kadlečík

Samozrejme, v portfóliu nebudú chýbať ani konvenčné motory a dokonca ani atmosférické. Základ vytvorí neprepĺňaný litrový trojvalec, ktorý má byť dostupný v dvoch naladeniach s päťstupňovým manuálom. Popri výkone 48 kW (65 k) alebo 55 kW (75 k) ponúkne krútiaci moment 95 Nm. Vyššie bude obdobný agregát vybavený turbom, ten dosiahne hodnoty 74 kW (100 k) a 160 Nm. Okrem mechanickej prevodovky sa má kombinovať aj so samočinným ústrojenstvom X-Tronic. Francúzsky výrobca pritom avizuje, že tento trojvalec bude montovať aj vo vyhotovení schopnom spaľovať LPG.

Clio využíva evolučný prístup k dizajnu

Francúzi odhalili novú generáciu malého hatchbacku, ktorá v mnohom pripomína predchodcu. Má však o poznanie dynamickejšie tvary.

Napriek prítomnosti turbodúchadla pravdepodobne „litráky“ nebudú mať filter pevných častíc, ten totiž spomedzi zážihových jednotiek Renault priamo spomína len pri špičke ponuky. Ide o štvorvalec s objemom 1,3 litra. Už známy motor dosahuje výkon 96 kW (130 k) a krútiaci moment 240 Nm, štandardne sa bude kombinovať so sedemstupňovou skriňou EDC.

V palete nechýbajú ani samočinné prevodovky 13 fotografií v galérii V palete nechýbajú ani samočinné prevodovky Zdroj: Filip Kadlečík

Napriek nepriaznivej atmosfére voči nafte a prítomnosti hybridnej verzie nevypadli z portfólia ani vznetové modely. Clio môže disponovať 1,5-litrovým štvorvalcom Blue dCi v dvoch naladeniach: jedno produkuje špičkové parametre 62,5 kW (85 k) a 220 Nm, pri druhom sú stropom hodnoty 85 kW (115 k) a 260 Nm. V oboch prípadoch má byť štandardom manuál so šiestimi stupňami. Zatiaľ nie je jasné, za koľko sa bude malý hatchback predávať.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Test Citroën C3 Origins: Oslava jubilea

Výber mýta rastie a do štátneho rozpočtu plynú desiatky miliónov eur. Najväčší podiel majú aj naďalej vodiči nákladných vozidiel zo zahraničia.

Kamionisti zaplatili na mýte vyše 100 miliónov eur

Mladé oddelenie španielskej automobilky zverejnilo spot, ktorý pravdepodobne zachytáva štúdiu nového hot-hatchu.

Cupra čosi chystá: Je to budúci Leon?

Národná diaľničná spoločnosť a polícia si počas leta posvietia na povinnosť vodičov jazdiť s platnou elektronickou diaľničnou známkou. Kontroly sa sprísnia...

Polícia bude kontrolovať e-známky na hraniciach

Pri kúpe novej pneumatiky sa môže stať, že motorista dostane kusy staršieho dátumu výroby. Vek je veľmi dôležitý z hľadiska vlastností, preto je potrebné dbať...

Sú vaše pneu bezpečné? Takto si to viete overiť

Podľa nemeckých médií plánuje Volkswagen vybudovať v Turecku novú fabriku, ktorá má vyrábať modely viacerých koncernových značiek.

Volkswagen plánuje vybudovať v Turecku nový závod

Milovníci automobilov značky Volkswagen by si mali nachystať približne 100 eur. Nemecký gigant do ponuky uvádza novinku, ktorá je vystrihnutá zo sveta...

Novinka VW: Nečakaná vychytávka z Bentley
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×