Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Ropa stále zdražuje

Vonku sa v niektorých oblastiach otepľuje, akoby sa už jar hlásila o slovo. Pre peňaženky motoristov však nastáva ochladenie. Aspoň nateraz.
2 2 príspevky 25.02.2019 / Soňa Zverková

Ropa pokračuje v raste a dôvody sa nezmenili. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na trojmesačnom maxime 67,14 dolára za barel (59,28 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 66,25 dolára za barel (58,84 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvody pre rast sú rovnaké: znižovanie ťažby zo strany OPEC a ostatných ropných krajín, sankcie voči významnému producentovi Venezuele a pozitívna nálada na finančných trhoch, ktorá vychádza z očakávaní stabilizácie ekonomického rastu a tým pádom aj rastu dopytu po rope. Rast cien v uplynulom týždni nezastavili ani pre ropu negatívne čísla z USA, kde zásoby stúpli rýchlejšie, než sa čakalo. Aj tamojšia ťažba vzrástla na nové historické maximum.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 18. februára vyvíjali nejednotne. Kým benzín zdražel o 1,2 centu, diesel zlacnel o 0,1 centu. Rast cien palív v Rotterdame sa zmiernil. V priebehu prvých štyroch dní stúpla cena tony benzínu o deväť eur a dieselu o štyri eurá. Boros na základe tohto vývoja očakáva v najbližších dvoch až troch týždňoch výrazný rast cien palív: benzínu o päť až sedem centov a dieselu o štyri až päť centov.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 11. februára sme tankovali benzín až o 8,7 centu lacnejšie než vlani, o týždeň už tankujeme opäť drahšie: o 4,5 centu. Odstup v cenách dieselu sa zväčšil: medziročný rozdiel sa zvýšil z 2,4 na 5,3 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Extrémna špecialita: 400 koní pre Hyundai i30 N

PRVÁ JAZDA Druhá generácia modelu CLA prichádza vo veľkom štýle. Nadupaný kompakt ponúka to najlepšie, čo dnes do auta týchto rozmerov viete namontovať...

Jazda s novým CLA: Technologický koncert

Okrem tria sériových modelov prezentovala automobilka dva koncepty, s ktorými tiež ráta do budúcnosti. Finálne produkty sa asi objavia iba v Číne.

Volkswagen uviedol v Šanghaji až päť SUV

VW Slovakia v snahe o optimalizáciu výroby bude postupne rušiť pracovné miesta, čo sa dotkne niekoľkých tisícov zamestnancov. Fabrika zároveň spustila internú...

Bratislavský Volkswagen zruší tisíce pracovných miest

Biturbo osemvalec dostupný v dvoch naladeniach zostal zachovaný, zmeny sa však okrem exteriérového dizajnu dotkli aj podvozka páru SUV.

Mercedes-AMG: Nový make-up pre GLC 63

Prechod na platformu CMP prinesie výrazné hmotnostné úspory, vďaka ktorým základná hodnota podlezie magickú jednu tonu.

Opel Corsa je aktuálne na veľkej diéte

Rapid nahrádza hatchback, ktorý spúšťa v rámci značky revolúciu. Prináša svieži dizajn karosérie i interiéru a moderné technológie.

Škoda Scala: Česi mieria kompaktom ozaj presne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×