Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Ropa stále zdražuje

Vonku sa v niektorých oblastiach otepľuje, akoby sa už jar hlásila o slovo. Pre peňaženky motoristov však nastáva ochladenie. Aspoň nateraz.
2 2 príspevky 25.02.2019 / Soňa Zverková

Ropa pokračuje v raste a dôvody sa nezmenili. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na trojmesačnom maxime 67,14 dolára za barel (59,28 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 66,25 dolára za barel (58,84 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvody pre rast sú rovnaké: znižovanie ťažby zo strany OPEC a ostatných ropných krajín, sankcie voči významnému producentovi Venezuele a pozitívna nálada na finančných trhoch, ktorá vychádza z očakávaní stabilizácie ekonomického rastu a tým pádom aj rastu dopytu po rope. Rast cien v uplynulom týždni nezastavili ani pre ropu negatívne čísla z USA, kde zásoby stúpli rýchlejšie, než sa čakalo. Aj tamojšia ťažba vzrástla na nové historické maximum.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 18. februára vyvíjali nejednotne. Kým benzín zdražel o 1,2 centu, diesel zlacnel o 0,1 centu. Rast cien palív v Rotterdame sa zmiernil. V priebehu prvých štyroch dní stúpla cena tony benzínu o deväť eur a dieselu o štyri eurá. Boros na základe tohto vývoja očakáva v najbližších dvoch až troch týždňoch výrazný rast cien palív: benzínu o päť až sedem centov a dieselu o štyri až päť centov.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 11. februára sme tankovali benzín až o 8,7 centu lacnejšie než vlani, o týždeň už tankujeme opäť drahšie: o 4,5 centu. Odstup v cenách dieselu sa zväčšil: medziročný rozdiel sa zvýšil z 2,4 na 5,3 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu

Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny...

Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

KLEBETY TÝŽDŇA Citroën by mal v roku 2021 ukázať novú vlajkovú loď, Urus bude ešte silnejší a Mazda chystá radové šesťvalce.

Nový hybrid Ferrari a lacný elektromobil VW

Záujem obyvateľov EÚ o nové autá naďalej klesá, pravdepodobnými dôvodmi môže byť ekonomická neistota či obavy z dôsledkov brexitu. Predaj sa znížil nielen...

Európania aj v apríli nemali záujem o nové autá

Medzeru medzi dvomi doposiaľ ohlásenými motormi vypĺňa známy 2,9-litrový agregát naladený na maximálny výkon 440 konských síl.

Cayenne Coupé dostal silnejší šesťvalec

Americký prezident Donald Trump stále považuje zahraničné automobilky za škodnú a nevzdal sa nápadu zvýšiť clo. Ak by USA zvýšili clá na dovoz áut na 25...

Americké clá na autá by Nemecko vyšli miliardy

V našich testoch sa bežne zaoberáme tým, či sa oplatí investovať do extra výbavy s hodnotou okolo tisíc či dvetisíc eur. Niektorí ľudia premýšľajú v rádovo...

Neuveriteľný príplatok: Kufrík drahší než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×