Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cupra Formentor: Prvý samostatný model?

Dynamicky tvarovaný koncept spadá technicky medzi plug-in hybridy, výkon systému je 180 kW (245 k). Sériová verzia má prísť v roku 2020.
12 2 príspevky 23.02.2019 / Marek Pokrývka

Pred niekoľkými dňami vydala mladá značka Cupra spadajúca pod Seat avízo ukazujúce novinku pripravenú na Ženevu. Fotka zadnej časti toho prezradila minimum. Napriek tomu sa zdalo, že zadok patrí SUV-kupé zachytenému na uniknutej fotke zverejnenej v septembri. Teória sa teraz potvrdila. Výrobca vozidlo s označením Formentor odhalil a prezradil o ňom základné údaje.

Formentor sa v ponuke má objaviť na budúci rok 12 fotografií v galérii Formentor sa v ponuke má objaviť na budúci rok Zdroj: Cupra

Dizajnovú stránku vo veľkej miere prezradil vlaňajší obrázok. Novinka má síce napohľad rovnaké LED svetlomety ako Seat Tarraco, ale inak je karoséria kompletne odlišná. Platí to aj pre prepojené diódy koncových svetiel. Španiel zaujme spredu agresívnym nárazníkom obsahujúcim okrúhle hmlovky a výraznými líniami na kapote. Ostré tvary sú aj nad blatníkmi.

Formentor má klesajúcu strechu zakončenú veľkým strešným spojlerom, dynamický štýl umocňuje veľký difúzor lemovaný štvoricou výfukových koncoviek. Vozidlo stojí na veľkých diskoch kolies. Tie predné vypĺňajú mohutné brzdy Brembo, ktoré majú strmene lakované medenou farbou tvoriacou jeden z charakteristických prvkov modelov Cupra.

V interiéri nechýba ani motív uhlíkových vlákien 12 fotografií v galérii V interiéri nechýba ani motív uhlíkových vlákien Zdroj: Cupra

Medené detaily nechýbajú ani v interiéri, ktorého ostré tvary evokujú typ Tarraco. Nejde však o identickú kabínu. Obsahuje anatomické predné sedadlá, väčší centrálny displej infotainmentu a prepracovaný centrálny tunel s drobným voličom samočinnej prevodovky. Viaceré vnútorné povrchy pokrýva modrá koža korešpondujúca s farbou laku karosérie.

Test Cupra Ateca: Vydarený štart značky

Prvým nositeľom novej vlajky sa stalo kompaktné SUV, ktoré nás presvedčilo svojou ostrou náturou i jazdnými vlastnosťami.

Napriek dynamickému zovňajšku nie je Formentor čistým športovcom ako Ateca, z technického hľadiska ide o plug-in hybrid. Z komponentov automobilka spomenula iba prevodovku DSG a samosvorný diferenciál. O spaľovacom motore zatiaľ nevieme nič, pohonný reťazec však dosahuje maximálny výkon 180 kW (245 k). Batéria má stačiť na dojazd 50 kilometrov. Auto ponúka viacero jazdných režimov, pričom podvozok využíva adaptívne tlmiče.

Koncept má veľký difúzor a štyri koncovky výfuku 12 fotografií v galérii Koncept má veľký difúzor a štyri koncovky výfuku Zdroj: Cupra

Cupra označuje svoje SUV-kupé za koncept, no pokojne by mohlo ísť do sériovej výroby. Bude z neho prvý samostatný model značky nepredávaný aj ako Seat? Všetko tomu nasvedčuje, podľa neoficiálnych údajov sa dostane do predaja počas budúceho roka.


Video
Najnovšie články
Nissan a Renault prehodnocujú svoju alianciu

Nový americký sedan si živú premiéru odbije v New Yorku, do predaja sa dostane s benzínovým štvorvalcom i šesťvalcom.

Cadillac CT5: Zastúpi sedany ATS i CTS

Americká spoločnosť plánuje na autosalóne predstaviť omladenú verziu existujúceho vozidla i nový koncept, ktorý nesie podpis Pininfarina.

Karma avizuje pre Šanghaj dve premiéry

Ministerstvo financií zrejme môže byť spokojné s príjmami z elektronického mýta za nákladné vozidlá. Vo februári sa vybralo vyše 17 miliónov, čo je viac než...

Príjmy z mýta rastú, najviac platia cudzinci

Havarijný stav mostov zjavne nie je len lokálnym fenoménom u nás. Podľa aktuálnych informácií z Česka tam totiž majú rovnaký problém: v zúfalom stave je vyše 1...

Stovky českých mostov sú v havarijnom stave

Firmy už pred rokmi rozčúlili verejnosť, keď schvaľovali šéfom vysoké platy, hoci zisky klesali. V podobnom duchu je to teraz vo Forde, ktorého šéf Jim Hackett...

Šéf Fordu zarobil viac, i keď firma peniaze stratila

Rast cien ropy brzdia obavy zo stavu svetovej ekonomiky, čo nahráva do karát motoristom. Minimálne tým, že zdražovanie je zatiaľ len kozmetické.

Benzín a nafta: Ďalší vývoj je vo hviezdach
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×