Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Peugeot 508 napína svoje hybridné svaly

VIDEO
Liftback nadväzuje na štúdiu 308 R Hybrid, rovnováha síl sa však preklopila v prospech elektriny. Zrýchlenie na stovku je vecou 4,3 sekundy.
41 12 príspevkov 22.02.2019 / Marek Pokrývka

Za vznikom koncepcie plug-in hybrid možno vidieť najmä snahy o zníženie spotreby paliva a produkcie škodlivých emisií, viaceré automobilky však v nej vidia aj zdroj dynamiky. Dobre to ukazuje napríklad značka Peugeot. Počas minulého roka uviedla naraz tri autá s takýmto pohonom, ktoré sa postavili na špičku modelových radov. V jednom prípade idú Francúzi ešte o niečo ďalej.

Peugeot ukáže v Ženeve výkonný plug-in hybrid 508 41 fotografií v galérii Peugeot ukáže v Ženeve výkonný plug-in hybrid 508 Zdroj: Peugeot

Na ženevskom autosalóne spoznáme koncept 508 Sport Engineered, ktorý čiastočne nadväzuje na štúdiu 308 R Hybrid spred troch rokov. Opäť je tu kombinácia 1,6-litrového benzínového štvorvalca s dvomi elektromotormi. No rovnováha síl sa preklopila v prospech batérii: prepĺňaný spaľovací agregát je tu vo verzii PureTech 200 a v pohone predných kolies mu pomáha 110 elektrických koní, kým zadnú os má na starosti elektromotor dosahujúci maximálne 147 kW (200 k).

Reťazec produkujúci spoločný krútiaci moment 500 Nm dokáže liftback rozbehnúť na stovku v priebehu 4,3 sekundy a tlačiť vpred prestane až pri limite 250 km/h. Potrebnú energiu skladuje v akumulátore s kapacitou 11,8 kWh. Nechýba tu čisto elektrický režim, dojazd na jedno nabitie je najviac 50 kilometrov. Kombinované emisie CO2 podľa štandardu WLTP majú dosahovať 49 g/km.

Každú nápravu obsluhuje samostatný elektromotor 41 fotografií v galérii Každú nápravu obsluhuje samostatný elektromotor Zdroj: Peugeot

Výkonná technika si vyžiadala úpravy podvozka. Predná náprava je rozšírená o 24 mm, vzadu došlo k polovičnému nárastu. Inžinieri prepracovali riadenie i pružiace jednotky. Nezabudlo sa ani na posilnenie bŕzd, vpredu pracujú štvorpiestikové strmene hryzúce do 380-milimetrových kotúčov. Výrazné žltozelené brzdiče vykúkajú zo špecifických dvadsaťpalcových kolies so špičkovým obutím Michelin Pilot Sport 4S.

Nádherné kombi 508 SW je pýchou Peugeotu

PRVÁ JAZDA Peugeot má záujem o najvyššie predajné pozície v segmente D. Boj s konkurentmi ako je Passat či Superb má zviesť nový model 508, bez verzie kombi by však štýlový lev v Európe nemal šancu...

Výraznú farbu označenú ako Kryptonite nájdeme aj na karosérii. Lemuje vstupy vzduchu v prednom nárazníku, ale tvorí tiež drobné detaily so všadeprítomným motívom rovnobežných čiar vedľa označenia 508 na kapote, na prídavnom spojleri vpredu či okrajoch zadného difúzora. Súčasťou športového bodykitu sú drobné aerodynamické krídelká za zadnými dverami. Interiér reflektuje vyhotovenie karosérie, okrem detailov a prešívania „kryptonitom“ obsahuje karbón a množstvo Alcantary. Na palube sú anatomicky tvarované predné sedadlá a špecifické digitálne prístroje.

Produkciu takéhoto modelu zatiaľ nemožno vylúčiť 41 fotografií v galérii Produkciu takéhoto modelu zatiaľ nemožno vylúčiť Zdroj: Peugeot

Peugeot 508 síce napína svoje hybridné svaly len vo forme konceptu, ale výrobu takejto verzie nemožno do budúcnosti vylúčiť. Automobilka ju však zatiaľ ani nepotvrdila. Riaditeľ britskej divízie značky David Peel povedal, že ide o ochutnávku vecí chystaných na najbližších päť rokov v ceste za elektrifikáciou celého portfólia. Prezentovaná technika sa teda asi stane aspoň sčasti realitou.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×