Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford po 50 rokoch odchádza z Brazílie

Ford sa pre finančné problémy rozhodol ukončiť výrobu v brazílskej fabrike. Týmto krokom zhorší situáciu v krajine s 10-percentnou nezamestnanosťou.
21.02.2019 / TASR

Americká automobilka Ford po vyše 50 rokoch zatvorí závod v Brazílii a ukončí tak výrobu ťažkých nákladných vozidiel v Južnej Amerike. Firma uviedla, že rozhodnutie "je súčasťou reštrukturalizácie jej globálneho biznisu". Pôvodne zvažovala viacero riešení, ako napríklad vytvorenie partnerstva, nakoniec však usúdila, že z dlhodobého hľadiska by náhradné riešenia k zisku neviedli a rozhodla sa závod, ktorý je v prevádzke od októbra 1967 a zamestnáva zhruba 2 800 ľudí, zatvoriť.

Šéf divízie Fordu pre Južnú Ameriku Lyle Watters uviedol, že firma sa z juhoamerického trhu úplne stiahnuť neplánuje, chce však zlepšiť ponuku svojich produktov a vytvoriť "štíhlejší a pružnejší biznis model".

Očakávané zrušenie približne 2 800 pracovných miest v priebehu tohto roka je nepríjemnou správou pre Brazíliu, kde nezamestnanosť dosahuje viac než 10 percent. Watters dodal, že firma chce preto spolupracovať so všetkými akcionármi na ďalších krokoch.

Zatvorenie závodu v Sao Bernardo do Campo by pre Ford malo predstavovať jednorazové náklady vo výške zhruba 460 miliónov dolárov (407,30 milióna eur). Celkové náklady na svoju reorganizáciu odhaduje Ford na 11 miliárd dolárov pred zdanením.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Cadillac CT5: Zastúpi sedany ATS i CTS

Americká spoločnosť plánuje na autosalóne predstaviť omladenú verziu existujúceho vozidla i nový koncept, ktorý nesie podpis Pininfarina.

Karma avizuje pre Šanghaj dve premiéry

Ministerstvo financií zrejme môže byť spokojné s príjmami z elektronického mýta za nákladné vozidlá. Vo februári sa vybralo vyše 17 miliónov, čo je viac než...

Príjmy z mýta rastú, najviac platia cudzinci

Havarijný stav mostov zjavne nie je len lokálnym fenoménom u nás. Podľa aktuálnych informácií z Česka tam totiž majú rovnaký problém: v zúfalom stave je vyše 1...

Stovky českých mostov sú v havarijnom stave

Firmy už pred rokmi rozčúlili verejnosť, keď schvaľovali šéfom vysoké platy, hoci zisky klesali. V podobnom duchu je to teraz vo Forde, ktorého šéf Jim Hackett...

Šéf Fordu zarobil viac, i keď firma peniaze stratila

Rast cien ropy brzdia obavy zo stavu svetovej ekonomiky, čo nahráva do karát motoristom. Minimálne tým, že zdražovanie je zatiaľ len kozmetické.

Benzín a nafta: Ďalší vývoj je vo hviezdach

Európania stále kupujú menej áut, minimálne v prvých dvoch mesiacov tohto roka. Pocítil to aj Volkswagen a rovnako ako v prípade Škody bol hlavnou príčinou...

Slabý február hlásia všetky európske automobilky
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×