Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford po 50 rokoch odchádza z Brazílie

Ford sa pre finančné problémy rozhodol ukončiť výrobu v brazílskej fabrike. Týmto krokom zhorší situáciu v krajine s 10-percentnou nezamestnanosťou.
21.02.2019 / TASR

Americká automobilka Ford po vyše 50 rokoch zatvorí závod v Brazílii a ukončí tak výrobu ťažkých nákladných vozidiel v Južnej Amerike. Firma uviedla, že rozhodnutie "je súčasťou reštrukturalizácie jej globálneho biznisu". Pôvodne zvažovala viacero riešení, ako napríklad vytvorenie partnerstva, nakoniec však usúdila, že z dlhodobého hľadiska by náhradné riešenia k zisku neviedli a rozhodla sa závod, ktorý je v prevádzke od októbra 1967 a zamestnáva zhruba 2 800 ľudí, zatvoriť.

Šéf divízie Fordu pre Južnú Ameriku Lyle Watters uviedol, že firma sa z juhoamerického trhu úplne stiahnuť neplánuje, chce však zlepšiť ponuku svojich produktov a vytvoriť "štíhlejší a pružnejší biznis model".

Očakávané zrušenie približne 2 800 pracovných miest v priebehu tohto roka je nepríjemnou správou pre Brazíliu, kde nezamestnanosť dosahuje viac než 10 percent. Watters dodal, že firma chce preto spolupracovať so všetkými akcionármi na ďalších krokoch.

Zatvorenie závodu v Sao Bernardo do Campo by pre Ford malo predstavovať jednorazové náklady vo výške zhruba 460 miliónov dolárov (407,30 milióna eur). Celkové náklady na svoju reorganizáciu odhaduje Ford na 11 miliárd dolárov pred zdanením.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Slabý február hlásia všetky európske automobilky

Koncom mesiaca by malo podľa neoficiálnych zdrojov debutovať SUV-kupé značky Porsche, aktuálne sa objavil jeho náčrt.

Cayenne Coupé: Je toto oficiálna skica?

Príchod elektromobilov a brexit poriadne otriasajú európskym automobilovým trhom. Po Volkswagene je ďalšou obeťou Ford, ktorý na starom kontinente zruší tisíce...

Ford berie červené pero: V Nemecku prepustí tisíce ľudí

Predaj koncernu Volkswagen vo februári klesol. Hlavným dôvodom bolo oslabenie čínskeho trhu.

Február bol slabý nielen pre Škodu, ale aj pre VW

Ak si bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn myslel, že dieselgate sa už pre neho skončil, mýlil sa. Spolu s koncernom aj on osobne čelí žalobu pre burzový...

Burzový dozor v USA žaluje VW a Martina Winterkorna

Upravené kupé disponuje prepĺňaným osemvalcom, vďaka ktorému má štvrť míle zhltnúť v priebehu 9,7 sekundy.

Corvette Grand Sport: 1 008 koní v praxi

Kupé mixujúce retro rysy s modernými riešeniami technicky vychádza z Lamborghini, oproti nemu však stojí takmer trojnásobok.

Ares Panther: De Tomaso pre 21. storočie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×