Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford Focus ST: 280 koní v benzínovej verzii

VIDEO
Kompakt bude opäť dostupný aj s naftovým agregátom, výber ponúknu okrem toho prevodovky i karosérie.
13 6 príspevkov 19.02.2019 / Marek Pokrývka

Už pred premiérou štvrtej generácie úspešného typu Focus bolo jasné, že Ford časom prichystá dve športovo ladené odrody. Modely označené písmenami ST a RS majú medzi rýchlymi kompaktmi dobré meno. Slabší z nich sme už mohli vidieť na fotkách z fabriky, ktoré prezradili viacero detailov. Aktuálne kompletizuje informácie oficiálna premiéra.

Focus ST bude do príchodu variantu RS vrcholom 13 fotografií v galérii Focus ST bude do príchodu variantu RS vrcholom Zdroj: Ford

Vďaka spomínanému úniku prekvapila automobilka pri odhalení akurát farbou, typickú oranžovú totiž vozidlo vymenilo za modrú používanú najmä vyššou šaržou s pohonom 4x4. No tvary karosérie sa nemenili. Od exemplárov s balíkom ST-Line sa novinka líši tmavosivým lakovaním častí nárazníkov, pričom zadný má nové tvary a po stranách zastrešuje dve koncovky výfuku.

Ford Focus: Hľadá sa vodič, Zn.: Rýchly

Posledný Focus tretej generácie sme testovali len nedávno a vedeli sme, že novinka bude mať jazdecký potenciál. O tom, aká je v skutočnosti dobrá, sa nám však ani nesnívalo...

S časťami bodykitu farebne korešpondujú disky kolies, v ktorých možno vidieť červené brzdové strmene. Rovnakú farbu nesú logá ST na oboch koncoch karosérie. Symboly nechýbajú ani v interiéri, nájdeme ich na operadlách anatomických sedadiel Recaro i volante vybavenom hrubším a zospodu splošteným vencom. Radiaca páka má kovovú hlavicu s červenou schémou kulisy.

Interiér oplýva aj špecifickou ponukou materiálov 13 fotografií v galérii Interiér oplýva aj špecifickou ponukou materiálov Zdroj: Ford

Po technickej stránke napĺňa novinka značky Ford očakávania, srdcom hot-hatchu je čoraz rozšírenejší prepĺňaný štvorvalec so zdvihovým objemom 2,3 litra. Celohliníkový agregát z benzínovej rodiny EcoBoost dosahuje najvyšší výkon 206 kW (280 k). Oproti predchodcovi má teda tridsať koní k dobru, kým krútiaci moment narástol dvojnásobne. Dosahuje teda vrcholnú hodnotu 420 Nm. Turbomotor disponuje technológiou anti-lag, ktorá prináša rýchlejší nástup tlaku v prepĺňaní.

Napriek dobe neprajúcej naftovým motorom bude Focus ST opäť dostupný aj v takejto verzii. Pod kapotou skrýva evolúciu známeho dvojlitra, ktorý nesie prívlastok EcoBlue. Predchodcu mierne prekonáva maximom 140 kW (190 k). Za zážihovým modelom s porciou 280 koní ale markantne zaostáva, omnoho menší rozdiel je v čísle 400 Nm. To je identické s vznetovým variantom tretej generácie kompaktu.

Pri oboch pohonných jednotkách bude Ford ponúkať sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku, no štandardom má byť manuál so šiestimi stupňami. Ten môže pracovať s technológiou automatických medziplynov. Vypínateľnú funkciu dostane v rámci balíka Performance len benzínový model, pre ktorý je vyhradený aj elektronický samosvorný diferenciál s podpisom Borg Warner.

Predaj hot-hatchu (resp. hot-kombi) sa začne v lete 13 fotografií v galérii Predaj hot-hatchu (resp. hot-kombi) sa začne v lete Zdroj: Ford

Focus ST disponuje upravenou geometriou podvozka zníženého o 10  mm, špecificky nastavenými tlmičmi i posilňovačom riadenia. Po prvýkrát ponúkne jazdné režimy, na výber bude z nastavení Slippery/Wet, Normal, Sport a Track (opcia). Zmeny neobišli ani brzdy. Vpredu sú použité kotúče s priemerom 330 m a dvojpiestikové strmene, na zadnej osi sú 302-milimetrové kúsky.

Okrem dostupnosti dieselového agregátu spája nový model ST s jeho predchodcom aj možnosť voľby karosérie. Popri hatchbacku sa bude vozidlo opäť montovať aj ako kombi. Príplatok za praktickejšiu verziu asi dosiahne podobnú hladinu ako pri ostatku portfólia, presné ceny zatiaľ známe nie sú. Predaj výkonného kompaktu plánuje Ford odštartovať počas leta.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×