Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Čaká vodičov drahá jar?

Situácia na ropných trhoch pripomína horskú dráhu. Raz nahor, raz nadol. Tentokrát sa zdá, že marec veľa radosti neprinesie.
2 3 príspevky 18.02.2019 / Soňa Zverková

Finančné trhy sa dostali do pozitívnej nálady a strhli so sebou aj ropu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 66,25 dolára za barel (58,84 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 62,10 dolára za barel (54,73 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, k rastu cien ropy prispeli najmä dva faktory. Tým prvým bola správa, že Saudská Arábia hodlá ďalej znižovať ťažbu aj exporty nad rámec dohodnutých kvót, a to v situácii, kedy sa export z Venezuely pre sankcie znížia. Druhým bola pozitívna nálada na finančných trhoch, ktorú vyvolali pozitívnejšie očakávania budúceho vývoja ekonomiky. Trhom pomohli aj správy o pokračovaní rokovaní medzi USA a Čínou o odstránení obchodných treníc. I keď zatiaľ nedospeli k dohode, pokračovanie rokovaní však investori vnímajú ako signál ochoty dohodnúť sa.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 11. februára vzrástli. Benzín zdražel o 0,1 centu a diesel o jeden cent. Rovnaký vývoj nastal aj v Rotterdame. Cena tony benzínu stúpla o 27 eur a dieselu dokonca o 32 eur. Boros na základe toho vidí v najbližších dvoch až troch týždňoch priestor pre výraznejší rast cien palív. Benzínu by mal zdražieť o päť až šesť centov a dieselu o tri až štyri centy.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 4. februára sme tankovali benzín až o 10,6 centu lacnejšie, o týždeň neskôr sa rozdiel znížil na 8,7 centu. Odstup v cenách dieselu sa mierne zväčšil: medziročný rozdiel sa zvýšil z 0,2 na 2,4 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Extrémna špecialita: 400 koní pre Hyundai i30 N

PRVÁ JAZDA Druhá generácia modelu CLA prichádza vo veľkom štýle. Nadupaný kompakt ponúka to najlepšie, čo dnes do auta týchto rozmerov viete namontovať...

Jazda s novým CLA: Technologický koncert

Okrem tria sériových modelov prezentovala automobilka dva koncepty, s ktorými tiež ráta do budúcnosti. Finálne produkty sa asi objavia iba v Číne.

Volkswagen uviedol v Šanghaji až päť SUV

VW Slovakia v snahe o optimalizáciu výroby bude postupne rušiť pracovné miesta, čo sa dotkne niekoľkých tisícov zamestnancov. Fabrika zároveň spustila internú...

Bratislavský Volkswagen zruší tisíce pracovných miest

Biturbo osemvalec dostupný v dvoch naladeniach zostal zachovaný, zmeny sa však okrem exteriérového dizajnu dotkli aj podvozka páru SUV.

Mercedes-AMG: Nový make-up pre GLC 63

Prechod na platformu CMP prinesie výrazné hmotnostné úspory, vďaka ktorým základná hodnota podlezie magickú jednu tonu.

Opel Corsa je aktuálne na veľkej diéte

Rapid nahrádza hatchback, ktorý spúšťa v rámci značky revolúciu. Prináša svieži dizajn karosérie i interiéru a moderné technológie.

Škoda Scala: Česi mieria kompaktom ozaj presne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×