Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Špeciálne "buspruhy" v BA: Ako v nich jazdiť?

Bratislava čelí rozsiahlym dopravným obmedzeniam a radnica radí presadnúť z áut do MHD. Za týmto účelom vznikli nové vyhradené jazdné pruhy. Poriadne si rozmyslite, či sa zahráte na autobus. Pokuty sú mastné.
3 18 príspevkov 18.02.2019 / Soňa Zverková

Od piatka 15. februára sa v Bratislave začali rozsiahle dopravné uzávery a obmedzenia. Možno ešte v prvý deň nebol chaos nijak citeľný, prvá skúška ohňom však nastala až dnes ráno. Zatiaľ všetko prebieha v poriadku, keďže však mesto býva ráno a popoludní zúfalo zahltené aj bez takýchto obmedzení, magistrát aj naďalej vyzýva vodičov, aby využívali radšej MHD. Tá bude mať prednosť, napríklad, aj vo forme tzv. inteligentných semaforov, ktoré budú prednostne púšťať práve autobusy a trolejbusy.

V Bratislave vznikli nové autobusové pruhy a nepovolená jazda v nich vyjde poriadne draho 3 fotografie v galérii V Bratislave vznikli nové autobusové pruhy a nepovolená jazda v nich vyjde poriadne draho Zdroj: TASR

Navyše vzniklo množstvo nových vyhradených jazdných pruhov, tzv. "buspruhov". Je asi pochopiteľné, ak sa niektorí vodiči budú snažiť tváriť ako autobus a predbehnúť kolónu. Rozhodne to nie je dobrý nápad. Už len pre zvýšený pohyb policajných hliadok. Podľa informácií Krajského riaditeľstva polície v Bratislave budú pri riešení priestupkov využívať predovšetkým objektívnu zodpovednosť. Ak vás hliadka uvidí a nezastaví, neznamená to, že ste z obliga.

Mnohé vyhradené pruhy budú totiž označené nielen ako „BUS“, ale dočasné dopravné značenie, ktoré informuje o jazdných pruhoch pred križovatkou, bude obsahovať aj značku „zákaz vjazdu“ pre určitý typ vozidla. Porušenie zákazu vjazdu vychádza v rámci objektívnej zodpovednosti na 99 eur. Poriadne si rozmyslite, či vám tie peniaze stoja za pár ušetrených minút. To už si radšej zavolajte taxík, nakoľko riadne označené vozidlá taxislužby smú bežné vyhradené jazdné pruhy používať. V niektorých dočasných by však podľa najnovších informácií z infolinky polície jazdiť nemali, ak im to nepovoľuje dopravné značenie. Taktiež im za to bude hroziť pokuta.

Najväčšie zmätky vznikajú na križovatkách, ak sa tesne pred nimi nachádza autobusová zastávka alebo vyhradený pruh. Niektorí vodiči stoja v „civilnom“ pruhu a následne odbočia krížom cez dva pruhy, iní sa radia do vyhradeného pruhu. Ako to vlastne je? Pre lepšiu ilustráciu sme si vzali tri príklady z Bratislavy.

1. Zastávka MHD tesne pred križovatkou

Nestáva sa často, aby zastávka MHD bola tak blízko križovatky, že sa v podstate končí na priečnej bielej čiare pred semaforom. V prípade vyhradených pruhov je tento jav bežný. Nami zvolená situácia na jednej malej bratislavskej križovatke je zaujímavá aj preto, že tu dochádza k rozporu medzi vodorovným a zvislým značením.

V tejto situácii vodič nemusí čakať v ľavom jazdnom pruhu a následne odbočiť krížom cez dva pruhy. Vyhradený pruh sa podľa zákona smie použiť na odbočovanie a vodič smie zastaviť aj na zastávke. V tejto súvislosti musíme upozorniť, že pojem „zastavenie vozidla“ je úplne iný ako „zastavenie“. Podľa zákona o premávke totiž zastavenie vozidla je „prerušenie jazdy z dôvodu nezávislého od vôle vodiča“ a riadená križovatka je určite jedným z takýchto dôvodov.

Zastávka MHD tesne pred križovatkou 3 fotografie v galérii Zastávka MHD tesne pred križovatkou Zdroj: Google Maps

Na snímke vidno rozpor medzi vodorovným a zvislým značením, i keď šípky sú už poriadne vyblednuté. Vodorovné značenie umožňuje vozidlám v ľavom pruhu jazdu rovno a odbočenie doprava. Z hľadiska bezpečnosti ide pochopiteľne o nezmysel, čo dokazuje aj zvislá značka, ktorá hovorí niečo iné. A keďže zvislé značenie je nadradené vodorovnému, vodiči sa musia riadiť zvislou značkou.

2. Vyhradený jazdný pruh pred križovatkou

Na rozdiel od prvého príkladu je druhá situácia bežná a v Bratislave v tomto čase pribudli práve tieto riešenia. Ako vidno na obrázku, šikmá čiara naznačuje ukončenie vyhradeného jazdného pruhu a teda možnosť vozidiel zaradiť sa do neho a odbočiť. Za križovatkou sa vyhradený pruh obnoví a pred ďalšou dopravné značky opäť umožňujú využiť ho na odbočenie doprava. Z tohto popisu je jasné, že vodiči môžu tento pruh bez akýchkoľvek problémov použiť. Pozor, pri zmene jazdných pruhov platí pravidlo prednosti v jazde.

Vyhradený jazdný pruh pred križovatkou 3 fotografie v galérii Vyhradený jazdný pruh pred križovatkou Zdroj: Google Maps

3. Pripájanie sa cez vyhradený jazdný pruh

Tretia situácia sa vyskytuje taktiež relatívne často a mnohí vodiči často využívajú vyhradený pruh ako priraďovací. Podľa zákona vodiči, pre ktorých nie je pruh určený, ho smú použiť len pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestu alebo ak to dovoľuje dopravná značka. Inými slovami, vodič musí počkať a zaradiť sa priamo do nevyhradeného pruhu.

Toľko litera zákona. V praxi to však vzhľadom na intenzitu premávky môže byť problematické. Pokiaľ sa rozhodnete využiť vyhradený pruh ako priraďovací, odporúčame čo najskôr ho opustiť. Stále pritom platí, že nesmiete ohroziť ani obmedziť autobus alebo trolejbus. Vozidlo MHD má vo svojom pruhu tak povediac absolútnu prednosť.


Video
Najnovšie články
Kuriózny policajt v ČR: Nenechajte sa napáliť

Predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú poslanci splnomocnili podpísať Zmluvu o návratnej finančnej výpomoci medzi Ministerstvom financií SR a ŽSK

Žilinský kraj chystá opravu ciest a mostov

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Na záberoch zachytených v továrni môžeme vidieť viaceré detaily, okrem toho potvrdzujú prípravu drsnejšieho vyhotovenia Competition.

Silné BMW X5 M na prvých fotografiách

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Progresívne riešený automobil vznikal špičkovými technológiami...

Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Väčšinu stavebných prác v súvislosti s obchádzkovými trasami bude podľa NDS robiť koncesionár v rámci výstavby križovatky D4/D1. Obchádzkové trasy budú tvoriť...

Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×