Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford Super Duty: Veľké motory nevymreli

Do omladených pick-upov prichádza nový špičkový motor. Downsizing sa nekoná, vrchol ponuky tvorí atmosférický osemvalec s objemom 7,3 litra.
20 3 príspevky 10.02.2019 / Marek Pokrývka

Titul historicky najpredávanejšieho auta drží neoficiálne Ford, keďže zástupcovia jeho série F kraľujú obchodným rebríčkom v USA už 28 rokov po sebe. Najpopulárnejším z nich je typ F-150. Na európske pomery ide o poriadnu obludu, v rámci svojej rodiny je to však benjamín. Tá totiž obsahuje aj oveľa väčšie monštrá. Viaceré spadajú pod líniu Super Duty, ktorá prešla omladením.

Ford omladil líniu Super Duty, vrátane typu F-450 20 fotografií v galérii Ford omladil líniu Super Duty, vrátane typu F-450 Zdroj: Ford

Modelový rad obrích pick-upov s číselnými označeniami 250 až 550 podstúpil decentné úpravy. Ako to už v tomto segmente býva, zmeny vidieť najmä v prednej časti. Obsahuje prepracovanú masku chladiča. Jej centrálnym prvkom boli doposiaľ dve horizontálne pochrómované priečky, po facelifte je architektúra grilu odlišná. Ovplyvnilo to aj svetlomety. Ani zadné svetlá neunikli kozmetickým zásahom, rovnako ako nárazníky či disky kolies.

Napriek častému úžitkovému životu modelov Super Duty je nemálo zákazníkov, ktorí ich denne využívajú na osobné účely. Ford preto musí dbať aj na vybavenie. V rámci modernizácie sa na palubu dostal infotainment s Wi-Fi rozhraním, špičkový asistent cúvania s prívesom či balík bezpečnostných systémov, ktorého súčasťou je aktívny brzdový asistent.

Kabína pick-upov je vybavená opäť o niečo lepšie 20 fotografií v galérii Kabína pick-upov je vybavená opäť o niečo lepšie Zdroj: Ford

Asi najväčšia novinka je technického rázu a dokumentuje, že veľké motory ešte nevymreli. Portfólio totiž obohatila nová špička. Na termín downsizing môžete rovno zabudnúť, Ford okašľal prepĺňanie i znižovanie zdvihového objemu. Namiesto toho išiel celkom proti prúdu. Dobre známy 6,2-litrový osemvalec doplnil súrodencom, ktorý má kapacitu 7,3 litra. Využívať má liaty železný blok, kovaný kľukový hriadeľ a viacero moderných riešení.

Ford Ranger: Drobný facelift a nový motor

Aktualizovaná verzia vozidla disponuje osvieženým dizajnom i zoznamom vybavenia, ponúkne tri verzie naftového dvojlitra Ecoblue.

Špičkové parametre agregátu zatiaľ nepoznáme. Je však jasné, že prekoná menšieho brata disponujúceho výkonom 287 kW (390 k) a krútiacim momentom 550 Nm. Nová pohonná jednotka debutovala pod kapotou modelu F-450. Ten doposiaľ ponúkal 6,8-litrový desaťvalec Triton, ktorý z cenníka asi vypadne. Ford do pick-upov nasadil aj svoj desaťstupňový automat. Ponúkne ho s vrcholným osemvalcom, ale tiež k naftovej verzii Power Stroke s objemom 6,7 litra.

V ponuke naďalej figuruje aj 6,7-litrový turbodiesel 20 fotografií v galérii V ponuke naďalej figuruje aj 6,7-litrový turbodiesel Zdroj: Ford

Samozrejme, modernizácia série Super Duty sa tuzemských zákazníkov nijako netýka. Ford na európskych trhoch nepredáva ani typ F-150, nieto ešte jeho väčších bratov. Facelift však poukazuje na kontrast v emisných normách i prístupe značiek. Modrý ovál u nás čoraz viac pretláča prepĺňané trojvalce a napríklad v pick-upe Ranger nahradil motor 3.2 TDCi dvojlitrom. No za oceánom pokojne predáva mnohonásobne objemnejšie agregáty...


Video
Najnovšie články
Dopyt po autách v Číne pokračuje v poklese

Kompakt bude opäť dostupný aj s naftovým agregátom, výber ponúknu okrem toho prevodovky i karosérie.

Ford Focus ST: 280 koní v benzínovej verzii

Severský elektromobil ukázal tvar diódových koncových svetiel. Disponovať by mal výkonom 400 koní a operačným systémom Android.

Polestar 2: Odhalenie ešte vo februári

Holandsko je druhý rok za sebou krajinou, ktorá je najlepšie pripravená na príchod autonómnych vozidiel. Ďalšie priečky obsadili Singapur a Nórsko.

Autonómne autá môžu výrazne znížiť počet nehôd

Pilotný obrázok naznačuje, že septembrový únik fotky SUV-kupé bol autentický. Navonok by vozidlo nemalo vychádzať z portfólia Seat.

Cupra avizuje nové SUV: Čo to bude?

Kalifornský elektromobil sa vyhol tvrdému stretu so šoférom idúcim na červenú, rýchlosť brzdenia naznačuje zásah bezpečnostného systému.

Tesla asi zabránila kolízii: Blesková reakcia

Situácia na ropných trhoch pripomína horskú dráhu. Raz nahor, raz nadol. Tentokrát sa zdá, že marec veľa radosti neprinesie.

Benzín a nafta: Čaká vodičov drahá jar?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×