Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kolísanie mien poriadne ukrojilo zo zisku Suzuki

Hoci predaj Suzuki je stabilný, jeho zisky prudko spadli. Dôvodom je najmä oslabenie indickej rupie, nakoľko India je japonskú automobilku kľúčová.
06.02.2019 / TASR

Japonská automobilka Suzuki Motor zaznamenala v 3. štvrťroku finančného roka 2018/2019 výrazný pokles prevádzkového zisku o 33 percent na najnižšiu úroveň za dva roky. Dôvodom bol negatívny vplyv oslabenia mien rozvíjajúcich sa krajín, najmä indickej rupie, a vyššie náklady.

Prevádzkový zisk štvrtého najväčšieho výrobcu automobilov v Japonsku sa za tri mesiace do konca decembra 2018 medziročne znížil z 86,96 miliardy jenov na 58 miliárd jenov (461,16 milióna eur), čo bola najnižšia úroveň od decembra 2016. Analytici, ktorých oslovila spoločnosť Refinitiv, pritom očakávali, že klesne len mierne, na 82,59 miliardy jenov.

Oslabujúca indická rupia odkrojila 15,5 miliardy jenov zo zisku Suzuki za deväť mesiacov od apríla do konca decembra 2018. Globálny predaj automobilky v 3. kvartáli medziročne mierne klesol zo 787 000 na 780 000 kusov.  Odbyt v Indii, ktorá sa podieľa zhruba polovicou na celkovo objeme predaných áut vo svete, sa zvýšil zo 401 000 na 406 000 áut.

Suzuki, výrobca populárnych modelov Swift a Baleno, zaznamenáva rekordný ročný predaj v Indii, kde dominuje na trhu prostredníctvom svojho väčšinového podielu v spoločnosti Maruti Suzuki India. Približne polovica všetkých osobných automobilov predávaných v Indii patrí pod značku Suzuki, ale vyššie ceny komodít a oslabenie rupie spôsobili v posledných mesiacoch pokles dopytu po autách na tomto trhu.

Japonská automobilka teraz mierne znížila svoju prognózu predaja za celý finančný rok, ktorý sa končí 31. marca 2019, z 3,34 na 3,33 milióna vozidiel. Suzuki však potvrdil odhad prevádzkového zisku za celý rok na úrovni 350 miliárd jenov.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice

Dvojica príbuzných modelov má štandardne výkon 353 kW (480 k), no k dispozícii bude aj v silnejšom vyhotovení Competition.

BMW X3 M a X4 M: Maximálne až 510 koní

Nový model GP vznikne v limitovanej sérii 3 000 kusov. Tvarovo sa inšpiruje štúdiou, pričom jeho výkon presiahne 221 kW (300 k).

MINI ohlásilo svoje najdivokejšie auto

Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však...

Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez...

Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×